A A A

Co dostaniesz z internetem

PC Format 02/2010
Dostawcy internetu stacjonarnego oferują razem z łączem sporo dodatkowych usług. Od możliwości oglądania telewizji internetowej po rozszerzoną pomoc techniczną. Wskazujemy te, które są warte uwagi użytkowników. [Maciek Płochocki]

Mobilny internet w Netii

Jeśli korzystasz z internetu stacjonarnego w Netii, możesz na warunkach promocyjnych wykupić usługę internetu mobilnego. Operator oferuje dwie opcje tej usługi: z limitem transmisji 100 MB za 10 zł miesięcznie oraz z limitem 1 GB za 29 zł miesięcznie. Po wykorzystaniu pakietu danych należy doładować konto kwotą 19 zł za 100 MB lub 40 zł za 1 GB. Cena modemu 3G, potrzebnego do korzystania z usługi, to 150 zł przy taryfie 100 MB i 50 zł przy taryfie 1 GB.

Aż 20 dodatkowych usług można naliczyć w ofercie sześciu największych dostawców stacjonarnego internetu, czyli Telekomunikacji Polskiej, Netii, Dialogu, Vectry, UPC i Aster (o samej ofercie internetu przeczytasz w artykule z PCF 12/2009, który znajduje się na krążku). Część usług jest darmowa. Płatne usługi kosztują często kilka złotych miesięcznie, tylko w niektórych przypadkach przekraczają 25 złotych. Opłaty za dodatkowe usługi są doliczane do miesięcznej faktury za internet.

E-mail i miejsce na stronę

Darmowa skrzynka e-mailowa to najpopularniejsza z usług dodatkowych – wśród wymienionych dostawców nie oferuje jej jedynie Dialog. Ale parametry tej usługi są już różne i zależą od dostawcy.

Najciekawszą ofertę ma Netia. Bez względu na prędkość zakupionego łącza klient otrzymuje 5 kont e-mailowych w domenach w.pl oraz z.pl. Łączna pojemność skrzynek to aż 7 GB. W sieci kablowej Vectra otrzymasz jeden adres poczty i 400 MB przestrzeni dyskowej. U pozostałych dostawców kablowych oferta zależy od szybkości wykupionego łącza. Na przykład w Aster przy najniższej prędkości 1 Mb/s operator oferuje 2 aliasy pocztowe (na jednym koncie e-mailowym) i 100 MB na wiadomości, a przy maksymalnej prędkości 20 Mb/s – już 5 kont, 10 aliasów i 300 MB. TP oferuje jedno konto e-mailowe i skrzynkę 50 MB.

Oprócz e-maili na serwerach operatora możesz też przechowywać swoje strony internetowe. Przestrzeń służąca do hostowania witryn jest często współdzielona z przestrzenią skrzynki e-mailowej – tak jest np. w TP, Vectra i Aster (w tej sieci przestrzeń dyskową możesz powiększyć, płacąc 5 zł miesięcznie za 100 MB). W UPC na stronę WWW otrzymujesz osobne miejsce, od 10 do 100 MB w zależności od prędkości łącza. Przestrzeń dyskową możesz wykorzystać jako prywatny serwer FTP – do zgromadzonych na nim danych uzyskasz dostęp z każdego komputera podłączonego do sieci.

Zabezpieczenie komputera

Dostawcy internetu coraz częściej podejmują kroki, aby zabezpieczyć swoich klientów przed internetowymi zagrożeniami. Pierwszą usługę tego typu wprowadziła 1 czerwca 2008 roku Telekomunikacja Polska, która bezpłatnie, na poziomie własnej infrastruktury sieciowej zablokowała niektóre porty używane przez złośliwe oprogramowanie. Niestety, tych samych portów używają także zdalne drukarki i dyski. Jeśli napotykasz kłopoty z obsługą takich urządzeń, zmień w ustawieniach modemu nazwę id neostrady, poprzedzając ją frazą BEZ_OCHRONY- (patrz ekran).

Ciekawą usługę tego typu, ale o znacznie większych możliwościach konfiguracji, udostępnia, za 5 zł miesięcznie, operator Dialog. Jego Strażnik Dostępu działa po stronie operatora (nie obciąża komputera użytkownika). Usługę można konfigurować za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Pozwala ona m.in. na blokowanie wybranych stron WWW, sieci P2P, a nawet definiowanie, które elementy witryn mają być wyświetlane na ekranie komputera.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto