A A A

Darmowa alternatywa dla Windows

PC Format 02/2010
Najtańsza wersja systemu Windows kosztuje 300 zł, najdroższa 1300 zł. Istnieją jednak dobre systemy operacyjne, za które nie trzeba płacić ani złotówki. Najnowsze wersje Linuksa są niemal tak proste w obsłudze, jak produkt Microsoftu. Rozpoczęcie przygody z Linuksem jest łatwiejsze, niż się wydaje. [Krzysztof Roszak]

Skąd wziąć Linuksa

Większość wersji Linuksa jest darmowa, jednak trzeba je samemu pobrać z internetu. W tym celu wystarczy odwiedzić stronę WWW – przykładowe adresy zamieszczamy w tabelce na dole strony. Niektóre odmiany, jak Ubuntu, można zamówić przez internet za darmo z dostawą do domu. Warunkiem jest zarejestrowanie się na witrynie i cierpliwe czekanie na przesyłkę, czasem nawet kilka tygodni.

Do obsługi systemów spod znaku pingwina już dawno nie jest potrzebna zaawansowana wiedza. Czasami są one nawet prostsze w użyciu niż Windows. Największą przeszkodą w oswojeniu się z nimi jest to, że są po prostu inne niż popularne okna i wymagają zmiany przyzwyczajeń.

Wybór dystrybucji

Czytelnikom PC Formatu są na pewno znane nazwy Ubuntu czy Fedora. To tzw. dystrybucje Linuksa. Istnieje ich kilkadziesiąt. Różnią się głównie zestawem programów, które wchodzą w ich skład, i mechanizmem ich instalacji. Do najpopularniejszych obecnie dystrybucji ukierunkowanych na prostotę obsługi należą Ubuntu, Fedora, openSUSE i Mandriva. Wszystkie są co ok. pół roku aktualizowane, czyli pojawiają się w nowej wersji, zawierającej nowsze wersje aplikacji i głównych komponentów systemowych.

Poszczególne dystrybucje różnicuje też stopień dostępności oferowanego oprogramowania. Linux to oprogramowanie open source, czyli darmowe i z otwartym kodem, by każdy mógł je zmodyfikować według potrzeb. Ale sporo jest też aplikacji o zamkniętym (czyli nie open source) kodzie – odpowiedników narzędzi freeware do Windows, np. komunikator Skype czy wtyczka Flash Player.

Ponieważ ani deweloperzy komponentów systemu, ani opiekunowie dystrybucji nie są w stanie wziąć odpowiedzialności za jakość takiego programu (nie mogą go zmodyfikować), mogą zdecydować o jego włączeniu lub nie do systemu. Fedora od zawsze dostarcza na płycie tylko komponenty open source. Podobnie Ubuntu, choć w tym systemie można specjalnym kreatorem wgrać np. zamknięte sterowniki do kart graficznych czy Wi-Fi. Mandriva One oferuje je domyślnie, sama nawet instaluje wtyczkę Flash Player.

W Linuksie, inaczej niż w Windows, wszystkie niezbędne komponenty (np. biblioteki systemowe) podlegają stałemu rozwojowi. Oznacza to, że często potrzeba nieco czasu, aby wprowadzane w nich nowe funkcje zostały gruntownie przetestowane. Stopień aktualności programów, w które wyposażona zostanie kolejna edycja danej dystrybucji, zależy również od jej opiekunów. W Ubuntu nacisk jest kładziony na sprawdzone, stabilne rozwiązania, a więc nieco starsze wersje programów i bibliotek systemowych. Fedora zaś uchodzi za poligon doświadczalny. W tej dystrybucji znajdziesz najnowsze edycje programów, często w fazie beta. Dzięki temu obfituje ona we wszelkie nowości technologiczne, jakie oferuje Linux.

Zarządzanie programami

W Windows użytkownik może dwoma kliknięciami myszy zainstalować praktycznie dowolną aplikację. W systemach Linux oprogramowanie instaluje się nieco inaczej, korzysta się z tzw. menedżerów pakietów. Programy te umożliwiają zainstalowanie narzędzi dostępnych wyłącznie w tzw. repozytoriach aplikacji dla danej dystrybucji.

Repozytorium to nadzorowany przez jego właściciela internetowy katalog programów. Umieszczane w nim oprogramowanie jest testowane przez opiekunów systemu, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko niepoprawnego działania po instalacji któregoś z programów. Własne repozytoria tworzą także niezależni programiści, by w ten sposób dystrybuować swoje programy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto