A A A

Dom pod stałym nadzorem

PC Format 01/2012
Monitoringu domu lub ogrodu nie musisz zlecać specjalistycznej firmie. Znacznie tańsze będzie przygotowanie odpowiedniego systemu we własnym zakresie. Przedstawiamy dwa sposoby, dzięki którym będziesz mógł z dowolnego miejsca na świecie sprawdzić, czy nikt nie korzysta z twojej nieobecności. ARTUR WYRZYKOWSKI

Podstawowym urządzeniem do monitoringu jest oczywiście kamera. Może to być kamera telewizji przemysłowej (CCTV) albo kamera IP (czyli sieciowa – przewodowa lub bezprzewodowa). Pierwsza jest urządzeniem analogowym – można ją podłączać przez złącze kopozytowe do telewizora, ale np. do przesłania obrazu przez sieć lub jego rejestracji w postaci cyfrowej potrzebne są specjalne urządzenia, m.in. rejestratory wideo, które zamienią obraz na postać cyfrową.

Kamery IP są urządzeniami zupełnie samodzielnymi. Nie potrzebują też specjalnego okablowania, bo podłącza się je do sieci LAN lub bezprzewodowej WLAN. Kolejne kamery IP można dodawać do systemu monitoringu praktycznie w nieskończoność, a ich liczba jest ograniczona jedynie przepustowością sieci.

Wszystkie kamery mają mnóstwo wspólnych parametrów, jak rozdzielczość (od VGA do Full HD), rodzaj obiektywu (różna ogniskowa, jasność, zoom optyczny), sposób kompresji obrazu (MPEG, MJPEG). Poszczególne modele mogą mieć także różne funkcje wykrywania ruchu, lokalną pamięć masową (zapis na kartach pamięci SD), są odporne na działania wandali. Dobrze wyposażona kamera, zapewniająca dobrą jakość obrazu, kosztuje nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych.

Dlaczego monitoring bywa czarno-biały?

Wiele profesjonalnych systemów monitoringu wykorzystuje kamery czarno- -białe. Dlaczego drogie systemy nie dają kolorowego obrazu? Są przynajmniej dwa powody. Czarno-białe kamery lepiej działają przy słabym oświetleniu, a ponadto są w stanie rejestrować obraz w podczerwieni (czyli w ciemności). Drugim powodem stosowania kamer czarno-białych jest większa liczba detali na takim obrazie. Tam, gdzie na kolorowym obrazie jest jeden piksel składający się z trzech subpikseli, na obrazie czarno-białym mogą być trzy piksele, a więc ilość informacji na obrazie jest większa. Można jednak z powodzeniem uznać, że kolor jest informacją równie ważną jak detal. Kolor ubrania złodzieja czy jego samochodu jest tak samo istotny jak rysy jego twarzy. Dlatego lepiej stosować kamery rejestrujące obraz kolorowy. Ponadto w sprzedaży jest wiele takich kamer, które po zmierzchu automatycznie przełączają się na czarno-biały tryb nocny.

Rodzaje kamer do monitoringu

 • Kamery CCTV (analogowe, z wyjściem wideo) oraz IP (z wyjściem sieciowym – LAN lub Wi-Fi).
 • Przeznaczone do pracy wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz (wodoszczelne, odporne na niskie i wysokie temperatury).
 • Do pracy w dzień oraz w nocy (te ostatnie mogą być wyposażone we wbudowane reflektory podczerwieni).
 • Stałopozycyjne (obserwują jedno miejsce) oraz ruchome (tzw. PTZ, czyli Pan-Tilt-Zoom, które mają znacznie szersze pole obserwacji i możliwość optycznego zbliżania obiektów).

Przekierowanie portów na routerze

Obraz z kamer sieciowych czy rejestratorów jest widoczny tylko w obrębie sieci lokalnej – nie jest „przepuszczany” do internetu. Aby było to możliwe, trzeba wykorzystać funkcję Port Forwarding, która jest dostępna we wszystkich praktycznie routerach. Przykładowo, w routerach Linksys jest ona dostępna w sekcji Applications&Gaming. W przypadku opisywanego systemu KGuard musisz przekierować porty 80 (interfejs WWW), 9000 (obraz) oraz 18004 (wideo dla urządzeń mobilnych). Dla kamer IP wystarczy przekierować port 80. Wszystkiego na temat funkcji Port Forwarding możesz się dowiedzieć na stronie www.portforward.com.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
cctvkatowice
23 września 2015, 14:31
Artykuł ten można by uznać za poradnik jak w prosty sposób zainstalować system monitoringu cctv. Zawiera opis czynności, zdjęcia itp. aby każdy mógł poradzić sobie z instalacją. ale...są też zasadnicze błędy popełniane przy instalacji monitoringu: a mianowicie 1. podłączenie kilki kamer do jednego rozdzielacza 12V - może to spowodować spadek napięcia i kamery nie będą działały. 2.Autoz zaleca poprowadzić przewody według własnego uznania, spróbujcie je poprowadzić w pobliżu świetlówek a zobaczycie jak pogorszy się obraz. 3.W artykule nie ma ani jednego słowa na temat tego, że kamera musi być dostosowana do warunków w jakich będzie pracowała, wielkość pola obserwacyjnego, rodzaj i natężenie oświetlenia. Nie można zakupić dowolnego zestawu cctv i mieć pewność że obraz będzie dobrej jakości.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto