A A A

Ekran z ciekłego kryształu

PC Format 8/2008
Jednym z dwóch typów ekranów w nowoczesnych telewizorach są ekrany ciekłokrystaliczne LCD. I właśnie ten rodzaj telewizorów przetestowaliśmy, ponieważ są tańsze niż plazmowe i mają większe rozdzielczości, a to wpływa na ich większą uniwersalność.

Moim zdaniem

 • Sebastian Stolarczyk
  redaktor działu Hardware i Foto|Audio|Wideo
Przy zmianie tradycyjnego telewizora kineskopowego na nowocześniejszy model LCD warto zwracać uwagę na modele o przekątnej co najmniej 32”. Panoramiczny telewizor będzie się bowiem wydawał optycznie mniejszy od modelu o proporcjach 4:3 i tej samej przekątnej. Większe telewizory szybko tanieją, a dobry model 32” można kupić już za mniej niż 2 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że standardowy sygnał telewizyjny ma niższą rozdzielczość od telewizora LCD, dlatego obraz nie będzie idealny. By cieszyć się obrazem dobrej jakości, trzeba mieć telewizję w formacie HD, odtwarzacz filmów Blu-ray lub podłączać taki telewizor do komputera.
W artykule znajdziesz:
 • Informacje o najważniejszych parametrach telewizorów
 • Porady dla kupujących
 • Podsumowanie testu 8 telewizorów w cenie 1500–2800 zł
 • Krótkie opisy testowanych urządzeń

Telewizory LCD korzystają z identycznej technologii ciekłych kryształów, jak monitory komputerowe. Matryca składa się z milionów pikseli. Każdy piksel ma trzy mniejsze subpiksele, które blokują lub przepuszczają światło przez filtry o odpowiednich barwach składowych. Matryca jest podświetlona od spodu, co powoduje, że obraz – nawet jeżeli powinien być zupełnie czarny – zawsze świeci.

Ponadto przy dynamicznych scenach może się wydawać rozmyty. Wadą jest także ograniczony kąt widzenia – obraz przy kącie większym od 50–60 stopni staje się ciemniejszy. Mimo tych wad płaski ekran o dużej rozdzielczości, i w dodatku za umiarkowane pieniądze, jest dla użytkowników kuszącą propozycją.

Telewizorów LCD nie należy mylić z plazmowymi, które mają zupełnie inne cechy. Właściwie wspólne dla nich jest tylko to, że oba typy są wyposażone w płaskie ekrany. Jednak technologia plazmowa umożliwia konstruowanie ekranów o większych przekątnych (32 cale to minimum), ale za to trudniej uzyskać duże rozdzielczości.

Cechy dobrego telewizora

 • JAKOŚĆ OBRAZU I DŹWIĘKU
  Podstawowe znaczenie ma oczywiście obraz. Telewizor powinien wiernie oddawać kolory i mieć wysoki kontrast, który poprawi głębię ciemnych barw. Układy elektroniczne powinny dobrze eliminować szumy i inne zniekształcenia obrazu. Istotna jest jakość dźwięku wbudowanych głośników, chyba że i tak podłączasz do telewizora dodatkowy zestaw kolumn.
 • ZESTAW ZŁĄCZY
  Nowoczesny telewizor musi mieć przynajmniej jedno cyfrowe gniazdo HDMI, a najlepiej dwa lub więcej. Dzięki temu unikniesz konieczności żonglowania kablami przy podłączaniu kilku cyfrowych źródeł obrazu, np. komputera i konsoli gier.
 • WYGODA OBSŁUGI
  Dobry telewizor musi mieć intuicyjne menu, które pozwala na szybką zmianę podstawowych parametrów obrazu i dźwięku. Drugim ważnym elementem w tym przypadku jest wygodny pilot sterowania – musi komfortowo leżeć w dłoni i zapewniać bezpośredni dostęp do ważnych funkcji telewizora.

Jakość obrazu

Większość sprzedawanych obecnie telewizorów jest oznaczona jako modele „HD Ready”. Sugeruje to, że telewizor jest przygotowany do korzystania z pełnego trybu HD , czyli rozdzielczości 1920x1080 (tzw. 1080p), ale wcale tak nie jest. Modele tego typu mają rozdzielczość 1366x768 pikseli. Po podłączeniu takiego telewizora do konsoli Xbox 360, PlayStation 3 czy stacjonarnego odtwarzacza Blu-ray nie uzyska się najwyższej możliwej jakości obrazu, a jedynie „okrojony” tryb HD. Telewizory tego typu są jednak dobre do oglądania większości telewizyjnych kanałów HD, które są nadawane w trybie 720p (1280x720 pikseli), a także filmów w tym standardzie.

Obecnie nie opłaca się kupować telewizora niższej rozdzielczości niż HD Ready. Warto natomiast pamiętać, że obraz na takim telewizorze nie będzie idealny, jeżeli podłączony sygnał wideo ma niższą rozdzielczość (np. tradycyjna telewizja). Wręcz przeciwnie – wszystkie wady tradycyjnego systemu PAL będą bardzo widoczne. Wynikają one z niskiej rozdzielczości, a także konieczności interpolacji (rozciągnięcia) pikseli. Efekt jest jeszcze gorszy niż interpolacja obrazu na monitorze LCD, gdy ustawi się rozdzielczość niższą od nominalnej.

Słowem, jeżeli chcesz mieć dobry obraz, sam telewizor nie wystarczy. Potrzebne jest jeszcze dobre źródło obrazu. Na szczęście oferta programów HD stale się powiększa, tanieją także odtwarzacze Blu-ray. Oczywiście, jeżeli zależy ci na pełnej jakości HD, kup telewizor pracujący w trybie 1080p, ale będzie on znacznie droższy (2500–3000 zł).

Możliwości i obsługa

W przypadku telewizorów duże znaczenie ma wygoda obsługi. Wpływa na to przede wszystkim pilot sterowania, bo on stanowi główny „interfejs” użytkownika. Wygoda pilota jest kwestią subiektywną. Dlatego warto jeszcze w sklepie sprawdzić, czy pilot dobrze leży w dłoni i czy nie jest zbyt skomplikowany w użytkowaniu. Kilka małych i niewygodnych przycisków świadczy o małych możliwościach pilota, jednak również nazbyt duża ich liczba utrudnia korzystanie z telewizora. Pilot powinien udostępniać podstawowe regulacje obrazu bez wchodzenia do menu. Niezbędne jest też przełączanie wejść wideo, trybu kolorów i obsługa teletekstu.

Drugim elementem wpływającym na użytkowanie telewizora jest menu ekranowe. Jeśli będzie niejasne, to ustawienie parametrów obrazu i dźwięku zajmie wiele czasu, a niektórych opcji być może w ogóle nie uda się znaleźć.

Telewizor powinien dawać możliwość ustawienia jak największej liczby parametrów obrazu i dźwięku. Ważna jest możliwość wybrania trybu wyświetlania obrazu dopasowanego do aktualnie oglądanej stacji. Osobne tryby dla filmów i sportu to dodatkowe atuty. Obraz powinien mieć opcje regulacji jasności, kolorów i ostrości. Warto zwrócić również uwagę na obecność filtra redukującego szumy, który poprawi jakość obrazu przy słabszym sygnale.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto