A A A

Internetowy pamiętnik

PC Format 02/2010
Przygotowując własną stronę internetową, warto się zastanowić nad prowadzeniem dziennika sieciowego w formie blogu, umożliwiającego komentowanie poszczególnych wpisów przez internautów odwiedzających twoją witrynę. W sieci znajdziesz wiele bezpłatnych serwisów blogowych, dzięki którym założysz własny pamiętnik w ciągu kilku minut. [Mateusz Nosel]

Zanim założysz konto w takim serwisie, zobacz, jak wyglądają przykładowe blogi. Zwróć szczególną uwagę na przejrzystość prezentowanych wpisów, możliwość modyfikacji szablonów i liczbę reklam dołączanych przez firmę obsługującą mechanizm blogowy. Utworzony blog będziesz mógł potem połączyć ze swoją stroną internetową za pomocą prostego kodu HTML.

Zakładanie konta i uruchamianie blogu

W naszym przykładzie pokazujemy, jak uruchomić własny dziennik w serwisie Blogger.com.


W przeglądarce internetowej wpisz adres www.blogger.com i kliknij przycisk Utwórz Bloga. Jeżeli masz konto w serwisie Gmail lub innej usłudze Google, zaloguj się na stronie, wpisując swój login i hasło w pola Użytkownik (e-mail) i Hasło.


Na kolejnej stronie Utwórz konto Google wypełnij formularz rejestracyjny. W polach Adres e-mail i Wpisz ponownie adres e-mail podaj adres swojej skrzynki pocztowej (w dowolnym serwisie). Następnie wymyśl hasło składające się z co najmniej 8 znaków i wprowadź je dwukrotnie w pola Wprowadź hasło i Wpisz ponownie hasło. Teraz podaj nazwę użytkownika, którą będą podpisywane wszystkie wpisy na twoim blogu, i wpisz ją w polu Nazwa wyświetlana. Na końcu przepisz kod z obrazka i zaakceptuj regulamin serwisu, zaznaczając pole: Akceptuję Warunki korzystania z usługi. Aby kontynuować rejestrację, naciśnij  Dalej.


Po poprawnym wypełnieniu formularza zobaczysz drugi krok rejestracji   Nazwij bloga. Nadaj tytuł swojemu dziennikowi sieciowemu i wpisz jego nazwę w pole  Tytuł bloga, a następnie wybierz adres swojego blogu, który będzie działał w domenie blogspot.com. Aby sprawdzić, czy wymyślony przez ciebie adres jest wolny, kliknij odnośnik Sprawdź dostępność. Kliknij przycisk Dalej.


W kolejnym etapie, Wybierz szablon, dobierz odpowiednią skórkę dla swojego blogu. Masz do dyspozycji kilka standardowych wzorców, które później możesz edytować. W każdej chwili możesz zmienić wygląd witryny lub zaprojektować własny styl. Aby zobaczyć, jak prezentują się szablony, kliknij odnośnik podgląd szablonu. Po wyborze wzorca naciśnij przycisk Dalej.


Po chwili na ekranie zobaczysz komunikat informujący o zakończeniu rejestracji: Twój blog został utworzony. Możesz dodawać już swoje pierwsze wpisy i notatki lub edytować wygląd swojego dziennika sieciowego. W tym celu kliknij Rozpocznij blogowanie. Twój blog jest już aktywny pod adresem, który podałeś przy rejestracji.

Pulpit nawigacyjny Blogger

Po założeniu konta w serwisie po każdym logowaniu zostaniesz przeniesiony do strony Pulpit nawigacyjny. Z tego miejsca możesz szybko dodać do blogu nowy wpis, klikając przycisk NOWY POST. Jeżeli chcesz edytować opublikowane notki, kliknij odnośnik Edytuj posty. Z pulpitu nawigacyjnego szybko przejdziesz do zarządzania ustawieniami swojego blogu. W tym celu należy kliknąć odnośnik Ustawienia. Warto uzupełnić też swój profil o podstawowe informacje o autorze blogu, m.in. datę urodzenia, płeć, miejscowość i województwo, oraz krótko przedstawić swoje zainteresowania, ulubione filmy, muzykę i książki. Aby edytować profil lub dodać zdjęcie, kliknij odpowiednio odnośnik Edytuj profil lub odnośnik Edytuj zdjęcie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto