Jak przechować m@ile
W artykule zajmujemy się trzema najpopularniejszymi obecnie programami pocztowymi: Outlook Expressem, Mozillą Thunderbirdem oraz Outlookiem 2007. Skąd taki wybór? Zależało nam na uwzględnieniu najpopularniejszych narzędzi (patrz ramka z wykresami „Popularność programów pocztowych na świecie i w Polsce”). Szczegółowo prezentujemy, w jaki sposób można wykonać kopię zapasową nie tylko samych wiadomości, ale także danych z książki adresowej, ustawień kont itp.
W dalszej części artykułu znajdziesz porady związane z zamianą i przeniesieniem danych z jednego programu pocztowego na inny. Nie zawsze jest to proste, ale dzięki zamieszczonemu na krążku DVD programowi oraz naszym wskazówkom na pewno dasz sobie radę.
Przed zainstalowaniem programu CodeTwo Outlook Export zamknij Outlooka. Sam proces instalacji polega na potwierdzaniu kolejnych etapów. Gdy instalacja się zakończy, uruchom ponownie Outlooka. CodeTwo Outlook Export jest instalowany jako wtyczka do Outlooka. Na pasku ikon Outlooka, obok ikony pomocy odnajdziesz nową ikonę tego dodatku – kliknij ją.
W oknie CodeTwo Outlook Export - eksport danych kliknij przycisk Przeglądaj, by wskazać docelowe miejsce zapisu pliku z kopią. W sekcji Eksportowane pola są domyślnie zaznaczone do eksportu pola Temat oraz Data wysłania. Jednak po kliknięciu Dodaj możesz uzupełnić tę listę o niemal dowolne pole występujące w wiadomości e-mailowej czy innych elementach Outlooka. Wybór jest bardzo duży.
Jeżeli nie chcesz dodawać pól, kliknij od razu przycisk Eksportuj. Po zakończeniu eksportu wyświetli się okno dialogowe z informacją o liczbie wyeksportowanych elementów. Kliknij OK.
Wyeksportowany plik ma format CSV (Comma Separated Values). Jest to bardzo popularny format danych, powszechnie akceptowany przez wiele różnego typu programów, nie tylko pocztowych, ale np. także przez arkusze kalkulacyjne. Dzięki temu łatwiej będzie wyeksportowane tak informacje wczytać do innych programów. Pliki PST natomiast mogą być stosowane w… innym Outlooku.