A A A

Kasa z sieci

PC Format 08/2010
Kilka tysięcy miesięcznie lub kilka tysięcy w parę minut. Tyle można zarobić w internecie, nie mając własnej strony, nie klikając w reklamy i nic nie sprzedając. To możliwe! Sprawdziliśmy. [Paweł Bijata]

Turnieje są legalne

Hazard online jest w polskim prawie zakazany. Wszelkiego typu kasyna czy zakłady bukmacherskie są niezgodne z prawem. Jak wygląda sprawa turniejów? Polskie serwisy Gramol.plR1NG.pl nie są grami losowymi i zostały pozytywnie zaopiniowane przez Ministerstwo Finansów. Resort wydał decyzję rozstrzygającą, która jasno mówi, że gry rozgrywane w ramach wspomnianych serwisów internetowych nie są grami hazardowymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (DzU, nr 201, poz. 1540).

Z pewnością większość internautów znad Wisły wie, że hazard online jest w Polsce zakazany (zarówno jego urządzanie, jak i uczestniczenie w nim). Mimo wszystko witryny z zakładami bukmacherskimi i wirtualnymi kasynami mają się naprawdę dobrze i są często odwiedzane przez naszych rodaków. Firmy mają siedziby w egzotycznych krajach, a państwu trudno ścigać amatorów ryzykownej zabawy. Czy chcąc być praworządnym, należy całkowicie zrezygnować z rozgrywki online na pieniądze? Otóż nie! PC Format sprawdził, gdzie można rywalizować o prawdziwą gotówkę i nie łamać prawa.

Graj, wygraj i zarób kasę

Na legalny sposób ciekawej zabawy połączonej z grą o pieniądze wpadli twórcy teleturniejów online tworzonych na podobieństwo programów znanych z telewizji (Milionerzy, Familiada, Wielka Gra). Otworzyli oni drogę innym serwisom, w których można grać za gotówkę. Gra odbywa się jednak w oparciu o wykorzystanie wiedzy użytkownika, a nie mechanizmów losowych. Okazało się, że współzawodnicząc z innymi użytkownikami sieci, nie łamiąc prawa można zdobywać prawdziwą gotówkę. Nowy pomysł szybko zyskał stałych bywalców, a emocji dodaje fakt, że są wśród nich tacy, którzy potrafią dorobić drugą pensję.

Na czym to polega

Na łamach PC Formatu pokazujemy, jak uczestniczyć w różnego rodzaju quizach, turniejach i grach logicznych (patrz ramka „Wybrane typy turniejów w serwisach R1NG i Gramol”). Nowy użytkownik zakłada profil w serwisie, a następnie zasila złotówkami swoje konto (są one wymieniane na walutę turniejową, więcej możesz dowiedzieć się z ramki „Opłaty i prowizje”). W każdej rozgrywce jest określona z góry stawka, np. 1 zł (może być dużo większa).

Jak to robią na Zachodzie

W polskim internecie turnieje na pieniądze i quizy z nagrodami dopiero nabierają rozpędu. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba użytkowników i wypłacanych złotówek. Czy będzie tak, jak na zagranicznych stronach? Największy serwis King.com chwali się, że wypłaca codziennie graczom astronomiczną sumę 200 tys. euro. Witryna oferuje tylko gry logiczne, bez turniejów. Rozgrywki także odbywają się na pieniądze. Dużym serwisem jest także Oquizo.com, na którym gra wielu rodaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii.

Każdy gracz, przystępując do turnieju, wnosi ustaloną kwotę do ogólnej puli. Łatwo obliczyć – 5 uczestników po 1 zł daje 5 zł. Turnieje w serwisie R1NG oraz Gramol odbywają się w czasie rzeczywistym, każdy odpowiada na to samo pytanie. Na odpowiedź jest od 15 do 30 sekund i od 10 do 20 pytań. Po zakończeniu rozgrywki wygrany zgarnia całą pulę, która zostaje dopisana do stanu jego konta. Zarobione pieniądze można przelać na swoje konto bankowe. Warunkiem jest zebranie kwoty 10 zł.

Plusem witryny Gramol jest to, że można się tam zmierzyć z innymi internautami w popularne gry oparte na zasadach Sudoku oraz Memo – także na pieniądze. Więcej propozycji opisujemy w ramce „Wybrane typy turniejów w serwisach R1NG i Gramol”.

Opłaty i prowizje

W serwisach R1NG i Gramol wpłaca się złotówki, za które otrzymuje się walutę turniejową. W R1NGU 1 zł odpowiada 1 R1NG-owi, natomiast w Gramolu 1 eurogramol ma wartość 1 gr. Przy zakupie w R1NGU każda wpłacona złotówka odpowiada 1 R1NG-owi. W Gramolu za 10 zł wpłacone przelewem otrzymamy 700 eurogramoli, czyli 7 zł. Reszta to zarobek serwisu. Witryna R1NG pobiera swoją prowizję 25 proc. od każdej wygranej. Oznacza to, że wygrywając w turnieju 2 zł, 50 groszy oddajemy na konto usługodawcy. Wypłata środków na konto jest za to darmowa. W Gramolu każda wypłata środków na konto bankowe (trzeba uzbierać minimum 30 zł) kosztuje nas 2 zł. Przy wypłacie 1 eurogramol odpowiada 1 groszowi, czyli jest to przelicznik rzeczywisty posiadanych pieniędzy.

Wybrane typy turniejów w serwisach R1NG i Gramol

  • Mistrz R1NG-u – pytania z wielu dziedzin. Cztery możliwe odpowiedzi wielokrotnego wyboru (więcej niż jedna może być prawidłowa). Rozstrzygnięcie następuje po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania. Wygrywa ten uczestnik, który udzielił najwięcej poprawnych odpowiedzi.
  • Gdzie to jest – 20 pytań tekstowych lub obrazkowych sprawdzających twoją wiedzę na temat znajomości różnych miejsc na świecie.
  • E-Szperacz – gra dla osób, które potrafią szybko znaleźć odpowiedź w globalnej sieci. 20 pytań, łącznie 5 minut na odpowiedzi. Można się swobodnie przemieszczać między wszystkimi pytaniami.
  • Quizada – turniej podobny do Familiady. Gra polega na wytypowaniu najczęstszych odpowiedzi udzielanych przez ankietowanych.
  • Zagarniacze – R1NG-owi Milionerzy. Podobnie jak w programie Huberta Urbańskiego wybieramy jedną poprawną odpowiedź. Mamy także do wykorzystania koła ratunkowe.
  • Gra o wszystko – to samo co Zagarniacze, jednak gra toczy się o większe stawki. Są to zazwyczaj kumulacje z poprzednich rund, gdzie nie padła główna wygrana.
  • Turniej wiedzy o – 20 pytań, do wyboru 13 różnych kategorii tematycznych – od informatyki po język polski.
  • SudokuGramol – popularne sudoku, w które możemy grać na prawdziwe pieniądze z internautami z całej Polski. Rozgrywki odbywają się w turach.
  • MemoGramol – znajdź dwie takie same karty, odkryj wszystkie pary, popisz się fotograficzną pamięcią i bądź szybszy od swoich przeciwników.
  • PuzzleGramol – coś dla amatorów układania tradycyjnych puzzli, tym razem jednak online i na żywo. Wygrywa zawodnik, któremu uda się najszybciej ułożyć obrazek.
  • Quizy – prosta zasada: kto odpowie na więcej pytań, ten wygrywa (podobnie jak w serwisie R1NG). Do wyboru kilkanaście kategorii, np. matematyka, seriale, gry komputerowe czy sport.

Tagi: internet www
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto