A A A

Konkurent Photoshopa

PC Format 2/2017
Jeśli do tej pory korzystałeś z GIMP-a, bo Photoshop nie był w zasięgu twojego portfela, powinieneś zainteresować się aplikacją Affinity Photo. Program w niewygórowanej cenie oferuje szeroką gamę możliwości i stanowi godną konkurencję dla programu Adobe. Wojciech Nosel

O Affinity Photo po raz pierwszy zrobiło się głośno już w 2015, kiedy program zadebiutował na rynku aplikacji do obróbki zdjęć dla komputerów Mac. Od tamtej pory cieszył się na tyle dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami profesjonalnych fotografów, że Apple nadało mu tytuł najlepszej aplikacji 2015 roku. I to zmobilizowało twórców do wydania wersji na platformę Windows. Darmowe betatesty się zakończyły i pełna wersja ujrzała światło dzienne na początku grudnia.

W finalnej wersji 1.5 pojawiło się wiele nowości, m.in. zaawansowana obsługa zdjęć HDR, edycja fotografii sferycznych (czyli tych uchwyconych w 360 stopniach), funkcja łączenia zdjęć makro w technice focus stacking, która pozwala rozszerzać głębię ostrości w kadrach wykonanych w zbliżeniu, i przede wszystkim mechanizm przetwarzania wsadowego, tzw. batch processing, do masowej edycji wielu plików naraz. Pełne możliwości programu najlepiej prezentuje film demonstracyjny, który możesz obejrzeć pod adresem http://pcformat.pl/u/2584.

Twórcy Affinity posługują się hasłem „cross-platform”, podkreślając, że program zapewnia kompatybilność między pecetami i komputerami Mac. To oznacza, że pracując naprzemiennie w różnych systemach, nie będziesz miał problemu z edycją jednego pliku.

Niewątpliwie do największych zalet Affinity Photo należy też jednorazowa, niewygórowana opłata za licencję, która upoważnia do darmowych aktualizacji w ramach zakupionej wersji. Na tle Photoshopa, który sprzedawany jest na zasadzie comiesięcznej subskrypcji, to wygodniejsze rozwiązanie, które nie zobowiązuje do opłacania stałego abonamentu za program graficzny. Dla porównania Affinity Photo kosztuje 49,99 dolarów jednorazowo, a subskrypcja Adobe w planie dla fotografów to wydatek w wysokości 12,29 euro miesięcznie.

Jeśli Affinity stanie się tak samo popularne jak dotychczas jego wersja dla Maców, Adobe może wkrótce zmierzyć się z dużym problemem odpływu użytkowników i utratą pozycji monopolisty w zakresie profesjonalnej obróbki zdjęć. I choć zakres narzędzi i możliwości nie odbiega od tego, co oferuje Adobe, niestety dla wielu największą barierą będzie przyzwyczajenie, które może zniechęcać do przesiadki na Affinity.

Interfejs Affinity Photo

W obszarze roboczym pokazujemy różnicę między zdjęciem źródłowym a projektem końcowym po zastosowaniu licznych efektów i filtrów na poszczególnych warstwach. Po lewej stronie plik źródłowy, a po prawej – po nałożeniu efektów.

Zakup licencji i instalacja

W grudniu zakończył się okres darmowych beta testów aplikacji Affinity Photo w wersji na komputery z systemami Windows. Program aktualnie jest dostępny wyłącznie w wersji komercyjnej. Pokazujemy, jak kupić licencję i zainstalować aplikację z użyciem indywidualnego klucza.


W przeglądarce internetowej otwórz https://affinity.serif.com/en-gb/photo i kliknij przycisk Buy for Windows.


W kolejnym etapie zakupów musisz podać swoje dane osobowe i wybrać rodzaj płatności. Do wyboru masz PayPal albo kartę płatniczą (debetową lub kredytową). Po wypełnieniu wszystkich danych kliknij Place Order i w zależności od rodzaju wybranej metody płatności wprowadź potrzebne do zawarcia transakcji dane.


Po dokonaniu płatności na podany adres e-mail otrzymasz link do pobrania programu oraz klucz licencyjny, który należy wprowadzić podczas instalacji aplikacji. Kliknij otrzymany link i pobierz instalator na dysk.


Program dostępny jest w angielskiej wersji językowej, a proces instalacji przebiega standardowo. W kroku Validate your Software wpisz swój adres e-mail podany podczas zakupu oraz wprowadź otrzymany kod licencyjny w polu Product Key.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto