A A A

Konta dla wszystkich

PC Format 11/2007
W dzisiejszych systemach Windows konta użytkowników są koniecznością. Dzięki nim możesz łatwo przydzielać wszystkim użytkownikom komputera odpowiednie uprawnienia, a tym samym chronić dane przed skasowaniem.

Chcąc efektywnie zarządzać uprawnieniami osób korzystających z jednego komputera, należy zdefiniować zakres uprawnień każdego logującego się na nim użytkownika. Szczególne możliwości pod tym względem stwarza system Windows XP. Każda nowa osoba jest domyślnie przypisywana wszystko mogącej grupie Administratorzy. Niestety, nie jest to dobre rozwiązanie. Brak jakichkolwiek ograniczeń w operowaniu plikami, katalogami, aplikacjami, sterownikami urządzeń i innymi składnikami systemu powoduje, że jeden użytkownik może przypadkowo skasować dane innemu. Da się tego uniknąć, zmieniając domyślne ustawienia proponowane przez system podczas ustawiania nowych kont użytkowników bądź edytowania już istniejących. Artykuł dotyczy jednak nie tylko systemu Windows XP, lecz także Windows Vista. W najnowszym systemie Microsoftu kwestia przyporządkowania domyślnego zakresu uprawnień nowo utworzonym kontom została rozwiązana w bardzo przemyślany sposób.

Definiowanie kont nowych i edytowanie istniejących

Zanim przystąpisz do działania – uwaga! Konto, z którego dokonujesz globalnych ustawień kont użytkowników, przypisujesz uprawnienia poszczególnym użytkownikom i wykonujesz inne działania administratorskie, musi mieć oczywiście poziom uprawnień administratora systemu. Jeżeli korzystasz z Windows XP i nie zmieniałeś ustawień domyślnych, to najprawdopodobniej używasz konta z uprawnieniami administracyjnymi. W Windows Vista będziesz musiał zatwierdzać operacje administracyjne.

Zakładanie nowego konta w Windows XP


Z menu Start wybierz Panel sterowania. W oknie Panel sterowania wybierz kategorię Konta użytkowników, a następnie na liście Wybierz zadanie kliknij Tworzy nowe konto.


W oknie Konta użytkowników, w polu tekstowym Wpisz nazwę dla nowego konta wpisz nazwę tworzonego konta (w naszym przykładzie Test) i kliknij przycisk Dalej.


Kolejny etap to wybór typu konta (typ konta stanowi o zakresie związanych z nim uprawnień). Domyślnie zaznaczona jest opcja Administrator komputera. Zmień to, klikając Ograniczone, i kliknij Utwórz konto. Na liście kont użytkowników, w oknie pojawi się nowy wpis (w naszym przykładzie Test) opisany jako Konto z ograniczeniami.


Użytkownik konta z ograniczeniami może normalnie i bez przeszkód korzystać z większości zainstalowanych w komputerze aplikacji (z wyjątkiem aplikacji administratorskich lub programów wymagających wyższych uprawnień i sterujących np. sprzętem zainstalowanym w systemie), przeglądać internet i tworzyć własne dokumenty. Ale nie będzie miał dostępu do wielu ustawień systemu, np. nie będzie mógł zmienić konfiguracji zapory Windows. W oknie Zapora systemu Windows będzie wyświetlony komunikat Musisz być administratorem komputera, aby zmienić te ustawienia.


Tego typu restrykcje nie są ograniczeniem wolności użytkownika, lecz zabezpieczeniem. Przykładowo, jeżeli użytkownik konta z ograniczeniami przypadkowo pobierze z internetu złośliwe oprogramowanie (np. konia trojańskiego), to owo oprogramowanie nie narobi szkód, gdyż będzie mogło być wykonane tylko z takimi uprawnieniami, jakie ma konto, z którego jest uruchamiane. Zatem do codziennej pracy używaj kont ograniczonych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto