A A A

Kopia idealna

PC Format Extra 1/2019
Przeniesienie całej zawartości jednego dysku na inny w taki sposób, by uzyskać wierną w stu procentach kopię danych i ich struktury, nie jest łatwe  zwłaszcza jeżeli dotyczy to nośnika, na którym działa system operacyjny. Tu nie zadziała zwykłe kopiowanie. Dysk trzeba sklonować, utworzyć jego obraz i przenieść na drugie urządzenie. Tylko wtedy komputer będzie w stanie uruchomić się z nowej kopii. Robert Szyszka


Do niedawna klonowanie używane było głównie do tworzenia kopii zapasowych danych. Potrzeba przeniesienia systemu pojawia się jednak coraz częściej ze względu na upowszechnienie dysków półprzewodnikowych. Użytkownicy wymieniają starsze, wolniejsze nośniki na szybkie dyski SSD, ale nie chcą instalować od nowa Windowsa, aplikacji i kopiować wszystkich danych. Podobna sytuacja ma również miejsce wtedy, gdy na dysku systemowym w miarę upływu czasu zaczyna brakować wolnej przestrzeni. Zachodzi wtedy potrzeba jego wymiany na większy, najlepiej bez utraty danych. Klonowanie nie polega na zwykłym skopiowaniu plików, dlatego do przeprowadzenia tej skomplikowanej operacji potrzebne są specjalistyczne narzędzia. Pokażemy, jak ich używać.

Gdy coś pójdzie nie tak

Aplikacje do klonowania mają wbudowanych wiele zabezpieczeń po to, by nie uszkodzić systemu i nie zablokować możliwości uruchomienia komputera. W razie błędu można z reguły wrócić do stanu pierwotnego. Cóż jednak po odzyskiwaniu danych, jeśli kopia nie została wykonana? Jeżeli klonowanie nie może być wykonane z poziomu interfejsu aplikacji, warto spróbować przeprowadzić tę operację za pomocą nośnika startowego.

Klonowanie danych na większy dysk

Klonowanie dysku na nośnik równy wielkością albo większy od oryginalnego to najprostszy sposób przeniesienia systemu operacyjnego. Domyślnie większy nośnik docelowy zostanie zmniejszony, ale zazwyczaj w trakcie konfiguracji klonowania można zmienić ustawienia tak, by kopia zajmowała jego całą powierzchnię. Operację przenoszenia obrazu na nośnik o rozmiarze równym bądź większym od dysku źródłowego pokażemy na przykładzie bezpłatnego programu MiniTool Partition Wizard Free.


Uruchom program. Upewnij się, że zaznaczona jest partycja systemowa (1) i kliknij Migrate OS to SSD/HD (2) na pasku narzędzi. Jeżeli po zakończeniu klonowania chcesz usunąć z komputera stary dysk, pozostaw zaznaczone pole (3). Jeżeli oryginalny nośnik ma nadal działać w systemie, zaznacz (4). Kliknij Next.


MiniTool Partition Wizard automatycznie wskaże nośnik o większych rozmiarach, na który można przenieść zawartość dysku systemowego. Jeżeli w komputerze znajduje się kilka takich dysków, będziesz mógł wskazać inny. Pamiętaj, że oryginalna zawartość nowego nośnika zostanie skasowana. Przejdź dalej.


Aby powiększyć rozmiar oryginalnych partycji i dostosować je do większego dysku, zaznacz pole (5). Jeżeli chcesz wykonać idealną kopię, bez powiększania przestrzeni z danymi, zaznacz (6). Resztę opcji pozostaw bez zmian. Przejdź do kolejnego kroku kreatora i kliknij przycisk Finish.


Uruchom proces klonowania przyciskiem Apply (7) na pasku narzędzi. Wybierz Yes. Jeżeli kopiujesz system operacyjny, to część operacji musi być wykonana przed jego uruchomieniem, dlatego zrestartuj komputer przyciskiem Restart now. Uwaga: migracja nawet niewielkiego dysku może zająć kilkadziesiąt minut. Jeżeli chcesz później uruchamiać komputer z nowego dysku, nie zapomnij o zmianie kolejności dysków startowych w BIOS-ie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto