A A A

Aplikacje z chińskich sklepów gromadzą mnóstwo informacji o użytkownikach

16 sierpnia 2019, 11:50
Skala naruszeń prywatności w Chinach – dane z raportu CN-CERT są alarmujące.
Aplikacje z chińskich sklepów gromadzą mnóstwo informacji o użytkownikach

Rząd Chin ogłosił na początku sierpnia, że planuje rozprawić się z powszechnymi naruszeniami prawa do prywatności. Chodzi m.in. o nielegalne gromadzenie danych przez działające tam serwisy Internetowe. Niezależne centrum do spraw cyberbezpieczeństwa (CN-CERT) przyjrzało się też uprawnieniom dystrybuowanych w sklepach aplikacji. Najważniejsze dane z raportu przytoczył Tech Node.

Okazuje się, że każda zbiera średnio ponad 20 różnych informacji o swoim użytkowniku i wymaga nadania podczas instalacji aż 25 różnych uprawnień. Ponad 30 proc. pozwoleń nie dotyczy funkcjonowania danego programu. Mowa tu zwłaszcza o wykrywaniu innych aplikacji zainstalowanych na telefonie czy nadaniu uprawnień do odczytu i zapisu plików. Wiele apek wykazywało też różne, budzące podejrzenia aktywności.

W Chinach działa ponad 200 sklepów, a w każdym z nich można znaleźć ok. 5 milionów aplikacji, co daje łącznie ponad miliard pobrań. To przyczyniło się do powstania ogromnej bazy tanich do zdobycia informacji, którymi handlują organizacje o coraz bardziej złożonej strukturze. Zjawisko jest już tak powszechne, że dane osobowe pochodzące z platform zajmujących się dostawani żywności są wyceniane na zaledwie... centa.

fot. 123RF

 


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto