A A A

BSA: 51 proc. instalowanych programów jest nielegalna

25 czerwca 2014, 07:00
Według danych organizacji BSA, w 2013 roku 51 proc. oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych w Polsce nie posiadała licencji. To mniej o 2 proc. niż w 2011 roku.
BSA: 51 proc. instalowanych programów jest nielegalna

Światowe Badanie Oprogramowania Komputerowego jest przeprowadzane raz na dwa lata na zlecenie BSA przez firmę IDC. W tym roku badaniem objęto użytkowników komputerów osobistych z 34 rynków, w tym prawie 22 tys. użytkowników konsumenckich i biznesowych oraz ponad 2 tys. menedżerów IT.

Kluczowe wnioski płynące z badania:

- W Polsce w 2013 r. wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych wyniósł 51 proc, o 2 punkty procentowe mniej niż w 2011 r., a jego wartość oszacowano na blisko 1,7 mld złotych.

- Głównym powodem nieużywania nielicencjonowanego oprogramowania podawanym przez użytkowników komputerów jest unikanie ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa wiążącego się z instalacją złośliwego oprogramowania. Wśród zagrożeń związanych z nielicencjonowanym oprogramowaniem, budzących szczególne obawy, 64 proc. użytkowników wymieniło nieuprawniony dostęp hakerów, a 59 proc. wskazało na niebezpieczeństwo utraty danych.

- 42 proc. firm w Polsce ma sporządzone na piśmie zasady, które obligują do korzystania z prawidłowo licencjonowanego oprogramowania.

Inne wnioski płynące z badania:

- Światowy wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania zainstalowanego na komputerach osobistych wzrósł z 42 proc. w 2011 r. do 43 proc. w 2013 r., ponieważ nadal większość wszystkich używanych komputerów osobistych znajduje się w krajach rozwijających się, gdzie użycie nielicencjonowanego oprogramowania jest najczęstsze.

- W 2013 r. wartość nielicencjonowanego oprogramowania komputerowego na całym świecie wyniosła 62,7 mld dolarów.

- Region o najwyższym wskaźniku nielicencjonowanego oprogramowania w 2013 r. to obszar Azji i Pacyfiku z wynikiem 62 proc.. Oznacza to wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do 2011 r. Wartość nielicencjonowanego oprogramowania w tym regionie sięga 21 mld dolarów.

- Europa Środkowo-Wschodnia to drugi w kolejności region o najwyższym wskaźniku nielicencjonowanego oprogramowania, wynosi on w tym rejonie 61 proc. W dalszej kolejności plasują się Ameryka Łacińska - 59 proc. oraz Bliski Wschód i Afryka - również 59 proc..

- Obszarem o najniższym regionalnym wskaźniku nielicencjonowanego oprogramowania jest nadal Ameryka Północna - 19 proc., jednak wartość rynkowa tego oprogramowania to niemal 10,9 mld dolarów.

- W Europie Zachodniej wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania spadł o 3 punkty procentowe, wynosząc w 2013 r. 29 proc.. Wartość nielicencjonowanego oprogramowania w tym regionie wyniosła 12,8 mld dolarów.

- W Unii Europejskiej wskaźnik nielicencjonowanego oprogramowania spadł o 2 punkty procentowe, wynosząc w 2013 r. 31 proc.. Wartość nielicencjonowanego oprogramowania w tym regionie wyniosła 13,5 mld dolarów.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (9)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Rincewind
Rincewind
27 czerwca 2014, 15:46
Oczywiście, że mogą Dawidzie. Próbujemy tylko Ci powiedzieć, że nie zrobią tego na podstawie pudełek. :)
ptrick
ptrick
27 czerwca 2014, 15:45
Łał, wystarczy zerknąć do internetu i już wiadomo jak to sprawdzić.
avatar
~Anonim
27 czerwca 2014, 15:43
ptrick: Tak czy siak, Policja na pewno zna jakieś techniki potwierdzania legalności oprogramowania ;).
ptrick
ptrick
27 czerwca 2014, 15:26
Dawidzie, jakie pudełko i kluczem, który jest wykorzystany już i nośnikiem mogę kupić na allegro. Czy to oznacza, że mam oryginalne oprogramowanie?
Rincewind
Rincewind
27 czerwca 2014, 11:14
Nie takie rzeczy podrabiano. :)
avatar
~Anonim
27 czerwca 2014, 10:43
ptrick napisał(a): No one cares... Serio, nikt Ci nie uwierzy jak mu pokażesz pudełka. [align=center][img]http://electram.linuxpl.info/allegro_files/ALLEGRO_klikom/OFFICE/Office_2007_Dla_Uz_Dom_BOX_PL/320_px.jpg[/img][/align] Naprawdę myślisz, że takie pudełko z naklejonym kluczem (cd-key) - i oryginalnym nośnikiem DVD w środku nie jest wystarczającym dowodem?:oczy:
Rincewind
Rincewind
26 czerwca 2014, 12:32
Ja też mam tylko legalne oprogramowanie na laptopie ale nie mam ani jednego pudełka. :E
ptrick
ptrick
26 czerwca 2014, 12:23
No one cares... Serio, nikt Ci nie uwierzy jak mu pokażesz pudełka.
avatar
~Anonim
26 czerwca 2014, 10:09
Witam! Jeśli chodzi o mnie, to ja jestem 'czysty'. "Windows" i "Office" mam oryginalny, co mogę w przypadku jakiejkolwiek domowej kontroli potwierdzić okazując oryginalne opakowania z naklejonymi kluczami CD-key i oryginalnymi nośnikami. Poza tymi dwoma (czyli "Windows" i "Office") generalnie korzystam z darmowych programów typu "Firefox", "Photo Filtre" czy "Format Factory". A antywirusy przeważnie wygrywam w różnych konkursach, więc to również mam oryginalne. W ogóle... Brzydzę się piractwem!:jezor:
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto