A A A

Cyberatak na samolot poprzez system ACARS

12 października 2015, 10:50
Czy samoloty pasażerskie są narażone na cyberataki? Niestety, coraz więcej wskazuje na to, że najgorszy koszmar ekspertów do spraw bezpieczeństwa lotnictwa może się ziścić.
Cyberatak na samolot poprzez system ACARS

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (AESE) powiadomiła o możliwości przeprowadzenia cyberataku na samolot. Zatrudniony przez agencję ekspert był w stanie oszukać system „Aircraft Communications Addressing and Reporting System" (ACARS), wykorzystywany do przesyłania wiadomości tekstowych między samolotem a stacjami naziemnymi (np. lotniskami). Luka w systemie ACARS została po raz pierwszy zgłoszona przez Hugo Teso w 2013 r., na konferencji Hack In The Box poświęconej bezpieczeństwu IT.

Słabą stroną systemu ACARS jest brak weryfikacji pakietów danych przesyłanych ze stacji naziemnych do samolotów. Z tego względu możliwe jest oszukanie tego mechanizmu poprzez wstawienie nowego pakietu danych między informacje wysyłane do samolotu. Teoretycznie zatem, potencjalny atakujący może wpłynąć na decyzję pilota o zmianie kursu, wysyłając do samolotu np. fałszywy komunikat o nadciągającej burzy. Podobny mechanizm mógłby zostać wykorzystany do oszukania systemu GPS, by błędnie zinterpretował lokalizację samolotu.

System ACARS wykorzystuje własny schemat kodowania i dekodowania, który jest wykorzystywany już od 1978 r. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w tamtych czasach systemy lotnicze nie były projektowane z myślą o cyberbezpieczeństwie. ACARS jest zatem przestarzały i uważamy, ze producenci samolotów powinni jak najszybciej wprowadzić jego następcę, z uwzględnieniem najnowszych trendów w bezpieczeństwie IT".


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto