A A A

Debiut konsoli PlayStation

9 grudnia 2021, 09:00
Na kartce kalendarza widnieje data 3 grudnia 1994 roku.
Debiut konsoli PlayStation

Ta superpopularna, 32-bitowa konsola do gier powstała w sumie dzięki... przypadkowi. Firma Sony nie zamierzała się angażować w ten segment elektroniki, ale zgodziła się opracować przystawkę zawierającą napęd CD-ROM do konsoli SNES Nintendo.

Jednak gdy przystawka była już praktycznie gotowa, firma Nintendo nagle zerwała współpracę, ponieważ zdecydowała się by ich konsola wyposażona została w napęd CD-ROM Phillipsa. Pozostawiona na lodzie i upokorzona Sony postanowiła rozwinąć wspomnianą już przystawkę i skonstruować pełnoprawną konsolę.

Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Konsola Sony wręcz zdeklasowała konkurencję, sprzedając się w 100 milionach egzemplarzy, podczas gdy konkurenci z Nintendo znaleźli nabywców tylko 33 milionów własnych urządzeń, a Sega – 10 milionów. Ostatnie egzemplarze PlayStation zeszły z linii produkcyjnych w roku 2006. Na ten model powstało prawie 8000 gier, sprzedanych łącznie w ponad 950 milionach egzemplarzy. Linia PlayStation (łącznie z wszystkimi kolejnymi modelami) może się pochwalić imponująca liczbą około pół miliarda nabywców.

fot. Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto