A A A

E-książka coraz popularniejszym upominkiem pod choinkę

15 grudnia 2016, 12:00
Książka to jeden z najczęściej podarowywanych prezentów świątecznych. Coraz częściej jednak nie jest to tradycyjna książka papierowa, a jej elektroniczny odpowiednik, czyli ebook lub audiobook.
E-książka coraz popularniejszym upominkiem pod choinkę

Polski rynek ebooków rozwija się bardzo dynamicznie i nie tylko ze względu na coraz większą popularność urządzeń do odczytu, ale przede wszystkim dostępność książek w wersji elektronicznej. Do niedawna nowości na rynku ebooków pojawiały się z kilkumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do książek tradycyjnych, obecnie większość ebooków jest wprowadzana do oferty wraz z premierą książki papierowej. Wybierając książkę elektroniczną na prezent, mamy więc dużą szansę na podarowanie bliskiej osobie tytułu z listy tegorocznych bestsellerów.

W dobie nowoczesnych technologii i wysokiej mobilności, ebooki oraz audiobooki są wygodnymi i praktycznymi prezentami, które bliskiej osobie mogą uprzyjemnić czas zarówno w codziennej podróży do pracy, szkoły, jak i podczas wakacji czy w domu. Nie zajmują one miejsca na półce ani w walizce. Dodatkowo e-czytając możemy dowolnie zmieniać wielkość czcionki, co jest szczególnie przydatne dla osób o słabszym wzroku.

Jak wynika z danych Virtualo, sprzedaż ebooków i audiobooków w przyjaznej opcji prezentowej, z roku na rok dynamicznie rośnie. Z rozwiązaniem „podaruj e-książkę na prezent" ruszyliśmy w księgarni Virtualo.pl pod koniec 2014 r. Wzrost sprzedaży plików na prezent w ciągu roku wyniósł 125% - komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo.

Najchętniej kupowane są eksiążki z kategorii kryminał i sensacja (19,5%), literatura piękna (17 %), fantastyka (9,8%), literatura faktu (5,8%) oraz romans i erotyki (5,5%). Jak pokazują wyniki Virtualo w ostatnich miesiącach największymi bestsellerami były takie tytuły jak: Lampiony Katarzyny Bondy, Małe życie Hanya Yanagihara, Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 do dziś Howarda Zinna, Droga królów Brandona Sandersona, Behawiorysta Remigiusza Mroza, Królowa Elżbiety Cherezińskiej, czy Dziewczyna z pociągu Pauli Hawkins.

W naszym życiu coraz większą rolę odgrywa mobilność i eksiążki odpowiadają na tę potrzebę. Ponad 87% respondentów badania Virtualo podaje, że czyta ebooki na czytnikach, 8% na tablecie, 3% na smartfonie i tylko 2% na ekranie laptopa lub monitorze komputera. Urządzenia umożliwiające odczytanie książki elektronicznej są lekkie. Pod ręką można więc mieć jednocześnie kilkaset tytułów bez konieczności dźwigania ciężkich książek.

Prezenty w formie ebooków i audiobooków są aktualnie w coraz lepszych cenach. Średnia cena pojedynczego ebooka w najpopularniejszych kategoriach wynosi 19,80 zł, więc jest o 20-30 % niższa od książki drukowanej. Do tego niejednokrotnie organizowane są promocje umożliwiające zakup wybranych tytułów nawet 50% taniej, czy wręcz w cenie 9,90 zł. Atrakcyjne ceny, duża dostępność tytułów, brak kosztów wysyłki i długiego oczekiwania na przesyłkę - to ogromne zalety książek elektronicznych, które coraz częściej przemawiają za kupnem literatury właśnie w takiej formie.

Rozwój nowych technologii, wygoda czytania oraz słuchania na urządzeniach mobilnych, a przede wszystkim coraz większa i bardziej atrakcyjna oferta dla eczytelników i słuchaczy powoduje, że ebooki i audiobooki rosną w siłę, a książka elektroniczna staje się pożądanym prezentem świątecznym.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto