A A A

Google Art Project - dwa polskie muzea objęte projektem

3 kwietnia 2012, 14:30
Google Art Project - dwa polskie muzea objęte projektem

Dzięki współpracy Google z Muzeum Sztuki w Łodzi i z Muzeum Pałacu w Wilanowie, zbiory tych placówek można już oglądać w ramach nowej globalnej edycji internetowej platformy Art Project.

W Art Project dostępne są kolekcje ponad 150 muzeów z 40 krajów świata, w tym dzieła, które można oglądać w ultra-wysokiej rozdzielczości. Muzeum Sztuki w Łodzi, jedna z najstarszych na świecie placówek gromadzących i upowszechniających sztukę awangardową, prezentuje na platformie Art Project 80 prac dostępnych w wysokiej rozdzielczości, w tym bogatą kolekcję dzieł z początków XX wieku.

- Udział w Google Art Project to świetna okazja dla Muzeum Sztuki do poszerzenia kręgu odbiorców i dotarcia do publiczności na skalę globalną. Zaprezentowaliśmy w projekcie wybór dzieł zaczynając od końca XIX wieku, koncentrując się na wieku XX i kończąc na XXI. Za pomocą przeglądu dzieł chcemy zwrócić uwagę internautów na istotne dla nas nurty i tendencje sztuki nowoczesnej i współczesnej, pamiętając o ich dziewiętnastowiecznych korzeniach - mówi Małgorzata Ludwisiak, Wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. - Nasz wybór obejmuje artystów takich jak: Witkacy, Hiller, Szczuka, Kantor, Starczewski, Dobkowski, Modzelewski a w przyszłości powiększy się o kolejne ważne dla naszej kolekcji nazwiska.

Muzeum Pałacu w Wilanowie udostępniło w ramach Art Project 55 dzieł ze swojej kolekcji. Wśród nich znalazł się m.in. obraz Pompea Batoniego "Apollo i dwie Muzy" czy "Portret konny Stanisława Kostki Potockiego" Jacquesa-Louisa Davida. Wszystkie dzieła można oglądać w wysokiej rozdzielczości, co najmniej kilku megapikseli.

- Jesteśmy muzeum otwartym: podążamy za myślą Stanisława Kostki Potockiego, który już w 1805 roku udostępnił swoją kolekcję publiczności. Dzisiaj trudno nie skorzystać z możliwości, jakie oferuje Google Art Project, który pozwala na jeszcze szersze otwarcie muzeum w przestrzeni wirtualnej mówi Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie. - Przekonało nas to, że projekt nie polega tylko na pokazaniu naszych zbiorów niezwykle licznej publiczności, ale daje także możliwość opatrzenia dzieł komentarzem, polecenia naszych filmów dostępnych w serwisie YouTube i zachęcenia użytkowników do odwiedzenia strony internetowej muzeum.

- Dziś trudno jest już mówić o dotarciu do potencjalnego odbiorcy oferty kulturalnej bez wykorzystania narzędzi komunikacji elektronicznej, co więcej w moim przekonaniu wykorzystanie internetu do promocji i upowszechniania kultury jest dziś po prostu konieczne. Dlatego tak ważnym jest inwestowanie w digitalizację dziedzictwa kulturowego i promocję oferty muzealnej w sieci. Warto jednak podkreślić, że wirtualna możliwość oglądania dzieł może być tylko zachętą do obejrzenia ich w rzeczywistości, nie może być to zastępnik obcowania ze sztuką - mówi dr Monika Smoleń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Idea Art Project realizowana przez Google jest jedną z form dotarcia do szerokiego grona zainteresowanych sztuką wysoką, do niedawna zamkniętą w przestrzeni muzealnej. Ze względu na niekwestionowaną popularność Google, szanse zainteresowania się ofertą muzeów dzięki temu projektowi znacząco się zwiększają. Dlatego ogromnie cieszę się, że do listy najbardziej prestiżowych placówek muzealnych na całym świecie uczestniczących w projekcie dołączają dwie polskie instytucje Muzeum Pałac w Wilanowie oraz Muzeum Sztuki w Łodzi.

Poza polskimi muzami, w ramach Art Project dostępne są kolekcje najbardziej znanych muzeów na świecie, takich jak Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy paryskie Muzeum Orsay oraz kolekcje wielu interesujących instytucji z całego świata, jak np. Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze czy zbiory Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej w Delhi. Miłośnicy sztuki mogą teraz za pomocą kilku kliknięć odkrywać już nie tylko obrazy, lecz także rzeźby, sztukę uliczną czy fotografie. Nowa, rozszerzona wersja Art Project objęła wiele dużych i małych instytucji, od tradycyjnych galerii po bardziej niekonwencjonalne miejsca, w których prezentowana jest sztuka. Projekt obejmuje teraz dzieła sztuki z szerokiego kręgu kultur i cywilizacji, np. brazylijskie graffiti uliczne, islamską sztukę użytkową i starożytną afrykańską sztukę naskalną.

W ramach platformy Art Project dostępnych jest ponad 30 000 dzieł sztuki w wysokiej rozdzielczości (w pierwszym etapie projektu, w lutym 2011 r., udostępniono w wysokiej rozdzielczości 1 000 dzieł z dziewięciu muzeów), w tym kilkadziesiąt dzieł, które można oglądać w ultra-wysokiej rozdzielczości. Wirtualne spacery po salach muzeów dostępne w widoku panoramicznym Street View obejmują obecnie 46 placówek, a ich liczba stale rośnie. Zdjęcia w widoku Street View są teraz wyświetlane w lepszej jakości.

Wprowadzono też istotne usprawnienia platformy Art Project. Użytkownicy mogą przeglądać zawartość serwisu według nazwiska artysty, dzieła, rodzaju sztuki, muzeum, kraju, kolekcji i epoki. Strona Art Project została zintegrowana z Google+ i usługami takimi jak Spotkania (rozmowy wideo na żywo), użytkownicy zyskali też narzędzia do tworzenia własnych kolekcji sztuki i dzielenia się nimi z innymi w internecie.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto