A A A

Google i AppStore obniżą opłaty dla developerów

18 marca 2021, 10:30
Firmy rezygnują z części prowizji pod warunkiem spełnienia wymogów.
Google i AppStore obniżą opłaty dla developerów

Wsparcie dla wybranych

Prowizja, jaką pobierają standardowo Google oraz Apple od twórców aplikacji na iOS-a i Androida wynosi standardowo 30%. To typowa stawka w tej branży, ale po wydarzeniach związanych z usunięciem ze sklepu gry Fortnite, powstały wątpliwości, czy nie jest to jednak zbyt wygórowana stawka. Pod wpływem burzy obie firmy postanowiły zatem zgodzić się na ustępstwa.

 

Wysoka ulga

Google ogłosił, że od 1 lipca 2021 roku sklep będzie pobierać już tylko 15% prowizji od każdej aplikacji, która wygeneruje roczny przychód  poniżej miliona dolarów. Firma poszła nieco inną drogą niż sprzedający gry komputerowe Steam, który ulgami nagradza firmy odnoszące ogromny sukces sprzedażowy. W momencie, gdy aplikacja zyska większą popularność, stawka oczywiście wzrośnie do standardowych 30%.

Pomimo tego, zmianę i tak odczuje wielu programistów. Jak pokazują statystyki, jedynie 1 procent znajdujących się obecnie w Google Play aplikacji zarabia na tyle dużo, że nie zmieści się w wyznaczonym limicie. Podobny projekt ogłosił pod koniec grudnia Apple. Program konkurenta bazuje na identycznych założeniach i jest stopniowo rozszerzany o kolejnych twórców. Firma już od jakiegoś czasu rozsyła do poszczególnych firm informacje o przyznaniu ulgi.

fot. Google


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto