A A A

Google i Facebook złamały ciszę wyborczą

10 września 2019, 11:10
Roskomnadzor oskarża sieciowych potentatów o ingerowanie w przebieg wyborów lokalnych.
Google i Facebook złamały ciszę wyborczą

W niedzielę 8 września w Rosji odbyły się wybory do Moskiewskiej Dumy Miejskiej, a także wybory w regionach (m.in. uzupełniające do Dumy Państwowej, wybory gubernatorów i lokalnych parlamentów). Federalna Służba ds. Nadzoru w Sferze Łączności, Technologii Informacyjnych i Mediów (Roskomnadzor) zarzuca Google'owi i Facebookowi złamanie ciszy wyborczej. Zgodnie z wydanym komunikatem obie firmy emitowały reklamy polityczne 8 września, czyli „w czasie zabronionym przez rosyjskie prawo wyborcze".

Niedozwolone treści pojawiły się w rozmaitych profilach sieci Facebook, w wyszukiwarce Google i w serwisie YouTube. Na przykład osobom sprawdzającym adresy lokali wyborczych prezentowane były zachęty do „inteligentnego głosowania", a taką nazwę ma strategia promowana przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Wskazał on kandydatów, na których należy oddać głos – mieli oni bowiem największe szanse pokonać startujących w wyborach reprezentantów rządzącej, związanej z Kremlem „Jednej Rosji".

O Roskomnadzorze po raz pierwszy zrobiło się głośno, gdy agencja ta zaczęła nadzorować plany wyłączenia części sieci komórkowej, które miały na celu celu powstrzymanie protestów przeciwko Władimirowi Putinowi.

fot. Wikidata


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto