A A A

Google odkrył powrót dawnej luki w Androidzie

7 października 2019, 15:50
Nowa aktualizacja Androida przyczyniła się do ponownego wystąpienia załatanej dwa lata temu podatności. Google wdrożył już rozwiązanie problemu.
Google odkrył powrót dawnej luki w Androidzie

Premiera nowego Androida już za nami, jednak nie obyło się bez pewnych problemów. Google poinformował w sobotę (5.10) o odnalezieniu w systemie poważnej luki. Podatność została wykryta przez badaczy z grupy Project Zero i sklasyfikowana jako 0-day, czyli błąd znany hackerom i wykorzystywany do przeprowadzania ataków.

Dotyczy on wybranych modeli smartfonów. W tej chwili za zagrożone uznaje się urządzenia takie jak: Pixel 1/XL/2/2XL, Huawei P20, Xiaomi Redmi 5A/Note 5/Mi A1, Oppo A3, Motorola Moto Z3, telefony LG z systemem Oreo oraz Samsung Galaxy S7/S8/S9.

Chociaż atak wymaga zgody użytkownika na instalację dodatkowego oprogramowania w telefonie, to Google prosi, by nie lekceważyć zagrożenia. Wie o nim już wiele grup przestępczych. Głównie dlatego, że nie jest to odkrycie nowe. Problem ten wystąpił już w jednej wersji Androida wydanej w 2017 roku, ale został zlikwidowany. Luka pojawiła się jednak ponownie w kolejnej aktualizacji.

Firma uspokaja, że nowa łatka jest już gotowa, a partnerzy Google'a zostali poinformowani o konieczności jej zaimplementowania. Nie jest do końca jasne, jak dokładnie działa wykryty błąd, wiadomo natomiast, że umożliwia on przestępcom dostanie się do roota (tzw. konta administratora) urządzenia.

fot. Google


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto