A A A

ISO nie przyjęło OOXML

5 września 2007, 12:30
ISO nie przyjęło OOXML

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) podczas głosowania odrzuciła pomysł przyjęcia formatu OOXML jako standardu w trybie szybkim. Kolejna szansa dla formatu autorstwa Microsoftu nadarzy się dopiero w 2008 roku.

Do przyjęcia formatu jako standardu w trybie szybkim potrzebne było 2/3 głosów członków Pierwszego Połączonego Komitetu Technicznego oraz 3/4 głosów pozytywnych lub wstrzymujących się pozostałych organizacji biorących udział w glosowaniu. Obydwa wspomniane warunki nie zostały spełnione. Łącznie w spotkaniu ISO brali udział przedstawiciele 104 organizacji normalizacyjnych z całego świata.

Polski Komitet Normalizacyjny, po dokonaniu ekspertyzy przez komitety do spraw Oprogramowania i Sieci Komputerowych oraz Ochrony Informacji w Systemach Teleinformatycznych, opowiedział się za przyjęciem OOXML jako standardu. Decyzja jest trochę zaskakująca, gdyż pierwszy z komitetów wytępował przeciwko formatowi.

Uznanie OOXML za standard ISO pozwoli mu sprawniej konkurować z otwartym standardem OpenDocument Format. Ale eksperci wciąż wątpią, czy OOXML nadaje się na otwarty standard. Podkreślają, że jest on niezgodny z dotychczas istniejącymi normami, ma zbyt obszerną (6000 stron) dokumantację, a zgodny jest właściwie tylko z MS Office 2007.

Standard OOXML ma być z założenia otwartym standardem dokumentacji, ale jego przeciwnicy podkreślają, że taki standard już istnieje i jest nim OpenDocument Format

Źródło: The Inquirer


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
koziolek
opera
5 września 2007, 17:14
Trele morele
Tataratatata! Hip-hip-hurra! :D Zwyciężyła wolność, nie pieniądze Microsoftu.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto