A A A

Ideone, czyli programowanie w chmurze

22 lipca 2010, 10:30
Ideone, czyli programowanie w chmurze
Ideone to portal umożliwiający użytkownikom kompilację i uruchamianie nadesłanych programów. Ideone obsługuje ponad 40 języków programowania, a teraz zarejestrowanym użytkownikom umożliwia również grupowanie swoich kodów, nadawanie im etykiet, porządkowanie i inne udogodnienia.

Rozwój serwisu wpisuje się w trend, który w ciągu ostatnich lat przybiera na sile. Coraz więcej użytkowników komputerów wykorzystuje  oprogramowanie jako usługę (ang. SaaS – Software as a Service) nie instalując go na swoim komputerze, ale wykonując obliczenia i przechowując dane w chmurze.

Jednak, nie wszystkie usługi udało się już efektywnie zrealizować w chmurze. Obecnie trwa wyścig, którego celem jest stworzenie narzędzia, które pozwoliłoby również w ten sposób programować. Zrealizowanie pełnego środowiska programistycznego, o parametrach konkurencyjnych z istniejącymi, tradycyjnymi pakietami nie jest jeszcze możliwe ze względów technicznych, ale trwają prace w tym kierunku. Istniejące rozwiązania określa się mianem webowego kompilatora lub webowego środowiska programistycznego.

Jednym z takich narzędzi jest ideone.com – serwis stworzony przez Sphere Research Labs z Trójmiasta. „Na początku myśleliśmy o tym portalu jako o narzędziu do dzielenia się fragmentami kodu” – mówi dr. inż. Michał Małafiejski prezes firmy – „dopiero później zdecydowaliśmy o dalszym rozwoju portalu w kierunku środowiska programistycznego. Na dzień dzisiejszy nie można jeszcze mówić, że ten cel został osiągnięty, ale nikomu na świecie jeszcze się to nie udało.”

Ideone został wyróżniony przez opiniotwórcze portale, między innymi przez techsupportalert.com jako najlepsze narzędzie w kategorii darmowy kompilator i debuger online, SmashingApps (dwukrotnie), a według xmarks.com portal ideone zajmuje  pierwsze miejsce pod względem popularności w kategoriach „Online Compiler” oraz  „Online IDE.  „Te sukcesy bardzo nas cieszą” – komentuje prezes Małafiejski  - „Wśród istniejących rozwiązań z pewnością nasz ideone.com jest jednym z czołowych  - świadczą o tym również liczne publikacje w poczytnych portalach technologicznych, jak i opinie użytkowników. Ostatnie zmiany jakie wprowadziliśmy w portalu to z pewnością ważny krok, jednak nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa.”


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto