A A A

Intel Edison – mikrokomputer o ogromnych możliwościach

2 października 2015, 06:30
Intel Edison to mikrokomputer wielkości znaczka, który pozwala twórcom technologii zamieniać najbardziej nawet fantastyczne projekty w gotowe i w pełni działające urządzenia. Urządzenie to nazwane zostało na cześć Thomasa Edisona, osoby, której zawdzięczamy m.in. żarówkę.
Intel Edison – mikrokomputer o ogromnych możliwościach

W chipie o wymiarach 35.5 x 25 x 3.9 mm zamknięto dwurdzeniowy procesor Intel Atom. Moduł posiada również 1 GB RAMu oraz 4 GB pamięci zewnętrznej. Dodatkowo jest on wyposażony w Wi-Fi oraz Bluetooth. Same parametry nie pokazują jednak w pełni tego, co, przy technologicznym zacięciu i odrobinie wyobraźni, można skonstruować na bazie Intel Edison.

Jak się okazuje, to niewielkie urządzenie ma naprawdę szerokie spektrum zastosowań. Dzięki niemu do rozrastającego się wciąż ekosystemu Internetu Rzeczy można między innymi włączyć... kurnik . Pozwoli to na kontrolowanie go z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. To dość nietypowe zastosowanie znalazło już swoich zwolenników.

W oparciu o Intel Edison powstało również niewielkie urządzenie, dzięki któremu można zrobić w domu własnej roboty kozi ser. Przepis jest bardzo prosty - kozie mleko podgrzewa się do temperatury ponad 80 stopni Celsjusza, dodaje w trakcie sok z cytryny i całość odcedza. Twórcy podjęli jednak kilka prób, zanim uzyskali zadowalający efekt. Wypracowany mechanizm jest jednak niezwykle prosty - urządzenie składa się z drewnianej ramy oraz obrotowej platformy, która umożliwia dostarczanie źródła ciepła do produktów. Nad platformą znajdują się również dwa niewielkie pojemniki na mleko oraz sok z cytryny.

Tych, którzy nie potrafią rozpocząć dnia w pracy bez porannej kawy, ucieszy zapewne fakt, iż samo wejście do biura może być sygnałem do uruchomienia automatu do kawy, bazującego na module Intela. Automat rozpoznaje nowego użytkownika w sieci Wi-Fi i przygotowuje mu kawę . Przepisem na sukces twórców było podłączenie dwóch kabli USB z komputera pracownika do modułu Intel Edison.

Po technologię Intela sięgnęła również branża modowa. Intel Edison umieszczono w sukience - synapsie, którą spokojnie można by nazwać „szóstym zmysłem". Sukienkę wyposażono w dużą liczbę czujników, które odbierają sygnały wysyłane przez ciało. Dzięki temu zmienia ona swój wygląd w zależności od nastroju użytkownika. Sukienka emituje również silne światło w momencie, gdy dostrzega stojącą zbyt blisko lub za szybko zbliżającą się osobę. Potrafi również zarejestrować takie osoby za pomocą wbudowanej kamery .

Intel Edison znajduje swoje zastosowanie również w wielu niezwykle praktycznych urządzeniach. Do tej pory powstała między innymi drukarka, której sercem jest właśnie moduł Intela. Urządzenie stworzone przez trzynastoletniego ucznia przejętego losem niewidomych, Shubhama Banerjee, dzięki komunikowaniu się z komputerem, drukuje teksty w języku Braille'a . Dzięki temu młody wynalazca osiągnął swój cel - stworzył rozwiązanie dużo tańsze od tych, które do tej pory były oferowane niewidomym.

W podobnym duchu stworzona została rękawiczka tłumacząca język migowy - zapamiętuje ona gesty, które później rozpoznaje . Po otrzymaniu informacji z rękawiczki Intel Edison porównuje dane wejściowe i wyświetla na ekranie gesty przetłumaczone na język pisany. Urządzenie siedemnastoletniego Maksyma Smirnowa osiąga dokładność rozpoznawania ruchów na poziomie 80-85%.

Użyteczne rozwiązanie wymyślił również zespół Lekarzy bez Granic, wysłany w rejony opanowane epidemią eboli. Ponieważ nie byli w stanie wynieść z namiotu z chorymi żadnej kartki papieru czy długopisu, nie rozprzestrzeniając przy tym wirusa, stworzyli system serwerowo-kliencki oparty o moduł Intel Edison. Wymagał on jedynie bezprzewodowego urządzenia, które mogłoby połączyć się z serwerem. Aby zapobiec przenoszeniu wirusa, zarówno urządzenia, jak i serwer, zanurzono w chlorze. To właśnie było kluczowym argumentem przemawiającym za platformą Intel Edison - jako jedyna potrafi ona przetrwać zanurzenie w tej substancji, stosowanej jako środek dezynfekujący .

Większość z projektów opartych o moduł Intel Edison tworzona jest przez makersów. Środowiska kreatywnych wynalazców zyskały dużą popularność na Zachodzie, w Polsce ruch ten jednak również stawia swoje pierwsze kroki. W przyszłym roku w Stanach Zjednoczonych ruszyć ma telewizyjne show „America's Greatest Makers", w którym wyłoniony zostanie najzdolniejszy i najbardziej kreatywny wynalazca.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto