A A A

Intel przedstawia procesory Intel Xeon Scalable

13 lipca 2017, 16:20
Intel wprowadza na rynek nową rodzinę procesorów Intel Xeon Scalable, zapewniającą przedsiębiorstwom wydajność, niezbędną do realizacji zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak analiza danych w czasie rzeczywistym czy tworzenie infrastruktury wirtualnej.
Intel przedstawia procesory Intel Xeon Scalable

„Infrastruktura centrów przetwarzania danych i sieci podlega ogromnej transformacji, której celem jest umożliwienie obsługi nowych obszarów zastosowań, między innymi medycyny precyzyjnej, systemów sztucznej inteligencji i elastycznych usług sieciowych, na jakich będą opierać się sieci 5G" - powiedział Navin Shenoy, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Data Center Group. „Nowa platforma Intel Xeon Scalable to największa zmiana w obrębie centrów przetwarzania danych w tej dekadzie" - dodaje.


Informację o wprowadzeniu nowych rozwiązań na rynek poprzedził największy do tej pory realizowany przez firmę Intel program przedsprzedaży dla centrów przetwarzania danych. Główni klienci i dostawcy zakupili już ponad 500 tysięcy procesorów Intel Xeon Scalable.

Procesory Intel Xeon Scalable pozwolą klientom wykorzystać bogaty zestaw funkcji w wielu istotnych zastosowaniach:

Sztuczna inteligencja: platforma oferuje 2,2-krotny wzrost wydajności w głębokim uczeniu maszynowym oraz wnioskowaniu w porównaniu z poprzednią generacją, a także 113-krotny wzrost wydajności w porównaniu z niezoptymalizowanym systemem sprzed trzech lat, w przypadku zastosowania zoptymalizowanego oprogramowania sztucznej inteligencji.

Infrastruktura sieciowa: możliwy jest nawet 2,5-krotny wzrost szybkości przekierowania IPSec w najważniejszych aplikacjach sieciowych w porównaniu z poprzednią generacją, dodatkowo wykorzystanie technologii Intel QuickAssist pozwala uzyskać dodatkowe korzyści podnoszące bezpieczeństwo nowej platformy.

Wirtualizacja: platforma umożliwia działanie około 4,2-krotnie większej liczby maszyn wirtualnych w porównaniu z systemem sprzed czterech lat, dzięki czemu możliwe staje się szybkie wdrażanie usług, wzrost wykorzystania serwerów, obniżenie kosztów zasilania oraz zmniejszenie miejsca zajmowanego w zmodernizowanym centrum przetwarzania danych.

High Performance Computing: nowe procesory pozwalają uzyskać nawet dwukrotne zwiększenie liczby operacji zmiennoprzecinkowych na cykl zegara1 w przypadku skorzystania z rozszerzeń Intel AVX-512. Dodatkowo zintegrowane porty Intel Omni-Path podnoszą możliwości skalowalności systemu oraz elastyczność obsługi wejścia/wyjścia a wraz ze zwiększoną przepustowością pamięci pozwalają maksymalizować efektywność prac w działach badawczych i projektowych.

Pamięć masowa: dzięki przetwarzaniu nawet pięciokrotnie większej liczby operacji wejścia/wyjścia na sekundę11 i zmniejszeniu opóźnień nawet do 70 proc. w porównaniu z dostępnymi na rynku dyskami SSD NVMe, przy wykorzystaniu dysków SSD Intel Optane i pakietu SPDK (Storage Performance Development Kit) można znacznie zwiększyć dostępność do danych wykorzystywanych do zaawansowanych analiz.

Procesory Intel Xeon Scalable cechują się nową architekturą rdzeni, nowatorskim rozwiązaniem komunikacji pomiędzy nimi oraz kontrolerem pamięci. Dzięki temu platforma oferuje zwiększoną wydajność, niezawodność i wyższy poziom bezpieczeństwa, dodatkowo zarządzanie w nowoczesnych centrach przetwarzania danych jest efektywniejsze i prostsze.

Wydajność: procesory Intel Xeon Scalable oferują całkowity wzrost wydajności nawet o 1,65 razy w porównaniu z poprzednią generacją, a także maksymalnie 5-krotny wzrost liczby obciążeń związanych z przetwarzaniem OLTP w hurtowniach danych.

Procesory można zatem wykorzystać w zaawansowanych zastosowaniach, takich jak modelowanie i symulacja, uczenie maszynowe, środowiska HPC czy tworzenie treści cyfrowych. Ten znaczny wzrost wydajności jest możliwy dzięki nowym funkcjom, takim jak rozszerzona lista rozkazów AVX-512, które zwiększają szybkość przetwarzania zadań. Nowa architektura Intel Mesh pozwala zmniejszyć opóźnienia w systemie, natomiast technologia Intel QuickAssist zapewnia akcelerację sprzętową funkcji kryptograficznych i funkcji kompresji danych.

Zintegrowane mechanizmy obsługi szybkiej sieci oparte na architekturze Intel Omni-Path zmniejszają koszty wdrażania klastrów HPC.

Skalowalność: procesory Intel Xeon Scalable zostały zoptymalizowane pod kątem zróżnicowanych wymagań. Mogą zawierać maksymalnie 28 rdzeni i 6 terabajtów pamięci systemowej (w systemach dla 4 procesorów). Opcje skalowania obejmują systemy od 2 do co najmniej 8 procesorów, co umożliwia obsługę zarówno niewielkich obciążeń, jak i najbardziej newralgicznych dla przedsiębiorstwa aplikacji.

Elastyczność: Moc obliczeniowa oraz wydajność sieci i pamięci masowych oraz ekosystem oprogramowania procesorów Intel Xeon Scalable sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie dla definiowanych programowo centrów przetwarzania danych, które w dynamiczny sposób udostępniają swoje zasoby - w siedzibie przedsiębiorstwa, w sieci i w chmurze - zgodnie ze specyfiką obsługiwanych obciążeń, a przy tym odznaczają się niskimi łącznymi kosztami użytkowania.

Maksymalne bezpieczeństwo: ochrona danych poprzez ich pełne szyfrowanie wiązała się zawsze ze znacznym zmniejszeniem wydajności. Nowe procesory Intel Xeon Scalable pozwalają uzyskać 3,1-krotny wzrost wydajności szyfrowania18 w porównaniu z poprzednią generacją. W praktyce oznacza to narzut wydajnościowy mniejszy niż 1 proc. w przypadku typowych zadań obliczeniowych. Technologia Intel Key Protection Technology pozwala w skuteczniejszy sposób chronić przed atakami.

Podstawa działania centrów przetwarzania danych i sieci nowej generacji

Intel wprowadza również na rynek markę Intel Select Solutions, czyli zestaw rozwiązań upraszczających i przyspieszających wdrażanie infrastruktury centrów przetwarzania danych i sieci. Pierwsze rozwiązania obejmują systemy Canonical Ubuntu, Microsoft SQL 16 i VMware vSAN 6.6. Intel Select Solutions to kolejny etap inwestycji w rozwój współpracy w ramach programu Intel Builders.

Platforma procesorów Intel Xeon Scalable została opracowana z myślą o przyspieszeniu wdrażania infrastruktury chmurowej, transformacji sieci komunikacyjnych i zastosowaniu mechanizmów sztucznej inteligencji. Jest ona wspierana przez rozbudowaną sieć setek partnerów, ponad 480 producentów i ponad 7 000 dostawców oprogramowania. Procesor Intel Xeon Scalable otrzymał szerokie wsparcie firm, takich jak Amazon*, AT&T, BBVA, Google, Microsoft, Montefiore, Technicolor i Telefonica.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto