A A A

Intel przemieni San José w inteligentne miasto

16 czerwca 2014, 07:50
Miasto San José i Intel Corporation rozpoczęli współprace nad projektem Smart Cities USA, który ma pomóc w stymulacji wzrostu gospodarczego w mieście.
Intel przemieni San José w inteligentne miasto

Program pilotażowy w San José to pierwsze wdrożenie rozwiązań dla inteligentnego miasta przez Intela w Stanach Zjednoczonych. Skalowalność architektury Intela umożliwia zastosowanie inteligentnych i elastycznych rozwiązań niezbędnych w miastach USA, dzięki czemu uda się szybko wprowadzić szereg udogodnień we wszystkich obszarach - od jakości powietrza i wody począwszy, przez zarządzanie ruchem i miejscami parkingowymi, po systemy łączności i inne elementy infrastruktury miejskiej.

Wspólny projekt zostanie zaprezentowany jako część programu SmartAmerica Challenge. Program jest inicjatywą prezydenckiego zespołu ds. innowacji w Białym Domu, która ma na celu połączenie badań z zakresu systemów cyberfizycznych z Internetem rzeczy przez zespolenie platform testowych, projektów i działań z różnych sektorów, w tym inteligentnej produkcji, energii i transportu, opieki zdrowotnej oraz reagowania w wypadku katastrof. Celem SmartAmerica Challenge jest pokazanie konkretnych i wymiernych korzyści dla gospodarki USA i codziennego życia Amerykanów.

"Nasze miasto mocno angażuje się w projekt Green Vision, który jest zarazem naszym planem, by stać się światowym centrum innowacji czystych technologii" - powiedział burmistrz San José Chuck Reed. "Partnerstwo publiczno-prywatne to klucz do tworzenia miejsc pracy i poprawy jakości życia naszych mieszkańców. Dzięki współpracy z firmą Intel i zastosowaniu jej technologii oraz wiedzy możemy zbierać niezwykle istotne dane, dowiedzieć się, gdzie jesteśmy w stanie dokonać ulepszeń i podejmować dobre decyzje, aby efektywniej wykorzystać nasze zasoby".

Skalowalność i zrównoważony rozwój

Współczesne miasta zużywają dwie trzecie światowej energii1. Aby sprostać rosnącym wymaganiom obecnych i przyszłych mieszkańców, miasta szukają sposobów wprowadzania coraz większej liczby rozwiązań technologicznych, które uczynią je "mądrzejszymi" w kwestii wykorzystania ograniczonych zasobów i pozwolą im elastyczniej reagować na potrzeby mieszkańców.

Projekt pilotażowy Smart Cities USA zapewni mieszkańcom San José dostęp do lokalnych danych w czasie rzeczywistym, które mogą dostarczać im cennych informacji. Na przykład będą oni w stanie lepiej zrozumieć, jak mogą pomóc "oszczędzać powietrze" podczas dni o gorszej jakości powietrza. Gdy pojawi się lokalne ostrzeżenie o niskiej jakości powietrza, mieszkańcy mogą wybrać transport publiczny, rower lub wspólny przejazd samochodem, aby dostać się do pracy lub szkoły, a tym samym ograniczyć emisję zanieczyszczeń i poprawić jakość powietrza.

San José, znane jako stolica Doliny Krzemowej, instaluje sieć czujników tworzących "obiektyw równowagi", w którym zastosowano technologię Intela do pomiaru takich parametrów jak liczba cząstek stałych w powietrzu, poziom hałasu i natężenie ruchu. Te dane pomiarowe umożliwiają dogłębną analizę, prowadzącą do poprawy jakości powietrza, efektywności transportu, ochrony środowiska, zdrowia, sprawności energetycznej i zmniejszenia hałasu.

Projekt wpisuje się również w miejski program Green Vision - długoterminową inicjatywę zrównoważonego rozwoju przyjętą przez San José w 2007 roku w celu ochrony środowiska, stymulowania wzrostu gospodarczego i osiągnięcia równowagi.

"Aby poprawić jakość życia w San José, badamy nowe sposoby pozyskiwania i udostępniania lokalnych informacji naszym mieszkańcom" - powiedziała Kerrie Romanow, dyrektor wydziału środowiska w San José. "Dzięki lepszym informacjom podejmujemy lepsze decyzje. Jesteśmy przekonani, że otrzymywane w czasie rzeczywistym dane na temat jakości powietrza pomogą naszym pracownikom zrozumieć, w jaki sposób możemy pozytywnie wpływać na środowisko tutaj, w San José, jak również w regionie i na świecie".

Technologia Intela dla inteligentnych miast

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 20 lat władze miejskie łącznie zainwestują około 41 bilionów dolarów2  w modernizację infrastruktury. Dzięki technologii firmy Intel i jej ponad trzydziestoletniemu doświadczeniu w łączeniu i zabezpieczaniu inteligentnych urządzeń, miasta mogą ekonomicznie zarządzać rozbudową infrastruktury i równowagą zasobów, co pomoże w zaspokajaniu potrzeb wzrastającej liczby ludności.

Miasto San José zainstalowało platformę demonstracyjną czujników, wykorzystującą Intel Gateway Solutions for the Internet of Things z procesorem Intel Quark  i czujnikami od dostawców zewnętrznych. Każda brama zawiera oprogramowanie Wind River* Inteligent Device Platform z zabezpieczeniami McAfee*, połączonymi z dystrybucją w chmurze Intel Hadoop.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto