A A A

Jailbreak w urządzeniach z iOS-em ponownie zablokowany

27 sierpnia 2019, 15:00
Luka pozwalająca obejść zabezpieczenia iOS-a powróciła przypadkiem w ostatniej aktualizacji. Apple znów ją załatał.
Jailbreak w urządzeniach z iOS-em ponownie zablokowany

Jak informuje serwis ZDNet, Apple ponownie zdecydował się załatać lukę pozwalającą na jailbreak urządzeń z systemem iOS. Podatność ta została już raz naprawiona w wersji 12.3 systemu, która ukazała się w maju 2019 roku. Wtedy zgłosił ją Ned Wiliamson z Project Zero, oddziału Google zajmującego się cyberbezpieczeństwem. Jak się okazuje, błąd przez przypadek został przywrócony w aktualizacji 12.4.

O tym, że usterka powróciła, Apple dowiedział się po publicznym ogłoszeniu tego faktu przez hackera kryjącego się pod pseudonimem Pwn20wnd. Firma szybko zareagowała wydając kolejną poprawkę.

Jailbreak ma zarówno dobre, jak i złe strony. Operacja ta polega na usunięciu blokad, narzucanych przez Apple i pozwala np. korzystać z aplikacji spoza App Store'u czy personalizować interfejs. To luka wykorzystywana często po prostu do zwiększenia możliwości sprzętu. Oznacza również niestety rezygnację z bezpieczeństwa i zmusza do ostrożniejszego korzystania z urządzenia.

fot. Miki Yoshihito, Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto