A A A

Jak bezpiecznie korzystać ze sprzętu IT na wakacjach

29 czerwca 2014, 14:00
Wybierasz się na wakacje? Podczas słonecznego relaksu stajemy się niefrasobliwi i często zapominamy o podstawach bezpiecznego korzystania z naszego sprzętu IT, narażając się tym samym na utratę danych. Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej oprogramowania antywirusowego AVG, przygotował 6 krótkich porad, o których warto pamiętać podczas wakacyjnych wojaży.
Jak bezpiecznie korzystać ze sprzętu IT na wakacjach

1. Uważaj na otwarte sieci WiFi

Choć może się to wydawać łatwe i szybkie - unikaj otwartych sieci WiFi. Nie wiesz, kto może mieć dostęp do Twoich danych. Pod żadnym pozorem nie loguj się za ich pomocą do konta bankowego, poczty e-mail, Facebooka lub Instagrama.

2. Pamiętaj o wylogowaniu

Pędząc na plażę, chcesz skorzystać z hotelowego komputera, żeby zerknąć na pocztę lub Facebooka?

Jeżeli nie masz absolutnej potrzeby - lepiej zrezygnuj. Ponieważ z komputera korzysta tabun innych turystów, nigdy nie wiesz jakie „kwiatki" mogą się czaić na twardym dysku. Jeśli jednak potrzeba szybkiego zerknięcia na facebookową tablicę jest od Ciebie silniejsza - pamiętaj by wylogować się ze wszystkich kont i pod żadnym pozorem nie ściągać jakichkolwiek plików osobistych na dysk. Odpuść sobie również sprawdzanie konta bankowego.

3. Nie zostawiaj włączonego komputera.

Masz nawyk, by laptop wędrował wszędzie za Tobą? Przed wyjazdem pamiętaj, by zabezpieczyć dostęp do komputera hasłem, a naprawdę cenne dane - zaszyfrować (możesz skorzystać z darmowego programu). Jeżeli tego nie zrobisz, weź pod uwagę fakt, że osoba, która sprząta pokój będzie miała naprawdę dużo czasu, by skopiować sobie wszystkie interesujące informacje.

Kiedy wychodzisz na plażę, nie zostawiaj włączonego niezabezpieczonego komputera w pokoju. Jeżeli jest sejf - możesz go tam schować.

4. Aktywuj usługi przeciwkradzieżowe w smartfonie.

W wakacje często jesteśmy w ruchu - kursujemy między plażą, hotelem, wycieczką objazdową, a wieczornymi szaleństwami. W tym zgiełku łatwo zapomnieć o smartfonie, można go zgubić lub po prostu zostać okradzionym.

Poza zabezpieczeniem PIN i kodem dostępu (koniecznie za pomocą cyfr, a nie przesunięcia palcem!), warto pamiętać o aktywowaniu dodatkowych funkcji - takich jak możliwość zdalnego wykasowania danych, zrobienia kopii zapasowych, włączenie lokalizacji czy sygnału dźwiękowego.

Większość tych opcji znajdziecie w aplikacjach antywirusowych przeznaczonych dla smartfonów. .

5. Hasło to podstawa

Założenie hasła zajmie Ci kilka minut. Pamiętaj, by zabezpieczyć zarówno komputer, jak i smartfon. Nie podawaj haseł nikomu, nawet jeżeli chciałby zerknąć na chwilę, by np. obejrzeć zdjęcia.

6. Nie zostawiaj na wierzchu aparatu, telefonu, kart pamięci, pendrive`ów.

Wakacje to filmy, zdjęcie i uwiecznianie na wszystkie możliwe sposoby radosnych chwil. Zwróć szczególną uwagę na to gdzie zostawiasz aparat, karty pamięci i pendrive'y. Łatwo je przeoczyć i je zgubić - zwłaszcza gdy wymieniasz się zdjęciami ze znajomymi. Straty, poza sentymentalnymi, mogą być bardzo bolesne. Również dla kieszeni.

 


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto