A A A

Jak dbać o bezpieczeństwo Facebooka

13 czerwca 2014, 12:40
Użytkownicy Facebooka nadal stanowią najbardziej łakomy kąsek dla cyberprzestępców - wynika ze statystyk Kaspersky Lab.
Jak dbać o bezpieczeństwo Facebooka

Dzisiaj fałszowanie Facebooka to zjawisko globalne - cyberprzestępcy atakują ten portal w różnych językach: angielskim, francuskim, niemieckim, portugalskim, włoskim, tureckim, arabskim i innych.

Nieautoryzowany dostęp do kont na Facebooku lub jakimkolwiek innym portalu społecznościowym może być wykorzystany do rozprzestrzeniania odsyłaczy do stron phishingowych lub szkodliwego oprogramowania. Cyberprzestępcy wykorzystują również skradzione konta w celu wysyłania spamu na listy kontaktowe swoich ofiar oraz publikowania spamu na osiach czasu ich znajomych. Porwane konta mogą być również wykorzystywane do gromadzenia informacji dotyczących indywidualnych osób w celu wykorzystania ich w przyszłych atakach ukierunkowanych.

Właściciele smartfonów lub tabletów, którzy odwiedzają portale społecznościowe na swoich urządzeniach mobilnych, ryzykują również, że ich prywatne dane zostaną skradzione. Sprawę pogarsza dodatkowo fakt, że niektóre przeglądarki mobilne ukrywają pasek adresu podczas otwierania strony, co utrudnia użytkownikom rozpoznanie fałszywych zasobów.

Jak się chronić? - porady ekspertów z Kaspersky Lab

• Jeśli otrzymasz powiadomienie e-mail z Facebooka lub komunikat ostrzegający, że Twoje konto może zostać zablokowane, nigdy nie podawaj swoich danych uwierzytelniających w załączonym do takiej wiadomości formularzu. Facebook nigdy nie prosi użytkowników o podanie hasła w wiadomości e-mail ani o wysłanie go za pośrednictwem takiej wiadomości.

• Najedź kursorem na odsyłacz i sprawdź, czy prowadzi do oficjalnej strony Facebooka. Powinieneś ponadto wpisać ręcznie adres Facebooka na pasku adresu - cyberprzestępcy potrafią ukrywać adresy stron, do których zostaje w rzeczywistości skierowany użytkownik.

• Gdy adres URL zostanie wpisany ręcznie na pasku adresu, należy sprawdzić go ponownie po załadowaniu się strony, aby mieć pewność, że nie jest sfałszowana.

• Należy pamiętać, że Facebook wykorzystuje protokół HTTPS do transmitowania danych. Brak bezpiecznego połączenia prawdopodobnie oznacza, że odwiedzasz oszukańczą stronę, nawet jeśli adres URL wygląda na poprawny.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
13 czerwca 2014, 21:32
Mam pytanie (nie wiem do kogo w sumie) luźno związane ze zdaniem: [quote] . Facebook nigdy nie prosi użytkowników o podanie hasła w wiadomości e-mail ani o wysłanie go za pośrednictwem takiej wiadomości. [/quote] Jakiego hasła? Do czego? Facebook prosi mnie o hasło do mojego maila na przykład: [img]http://bankfotek.pl/image/1740571.jpeg[/img] Konto "krzysiek" jest moim zupełnie fikcyjnym kontem, a Kamel jest moim powiedzmy prawdziwym. Oba te konta są ze sobą "zaznajomione" Dlaczego nikt nie zainteresuje się tym, że: 1. Jak zostało powiedziane- facebook prosi mnie o HASŁO DO MOJEJ SKRZYNKI E-MAIL (!!!) Gdzie tu bezpieczeństwo? Dla mnie to szczyt bezczelności. 2. Facebook PERFIDNIE KŁAMIE, gdyż z konta Kamel NIE KORZYSTAŁEM z wyszukiwarki znajomych. Przynajmniej nie tej, która kazała podać sobie hasło do maila. Ale komunikat jednoznacznie sugeruje, że na koncie Kamel też podzieliłem się z facebookiem swoim hasłem. Czyż nie?
avatar
~Anonim
13 czerwca 2014, 12:56
Witam! Wychodzi na to, że lepiej się na "Fejsie" nie rejestrować i nie korzystać z usług tegoż portalu społecznościowego (jeśli nie mamy takowej wyraźnej potrzeby). To tyle jeśli chodzi o podsumowanie całej tej sprawy ;).
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto