A A A

Karty graficzne Intela dla maszyn stacjonarnych?

2 listopada 2020, 17:30
Firma nie składa jeszcze oficjalnej deklaracji, ale wiele na to wskazuje.
Karty graficzne Intela dla maszyn stacjonarnych?

Nowy gracz

W ostatnim czasie Intel nieco odstaje od AMD. W tym czasie "niebiescy" pracowali jednak nad projektem własnego GPU Iris Xe Max do laptopów. Układy zostały wreszcie oficjalnie zaprezentowane. Na pokładzie znajdziemy 96 jednostek obliczeniowych, a rdzenie będą taktowane zegarem 1650 MHz. Do tego otrzymamy 4 GB pamięci graficznej.

Pierwszymi modelami komputerów przenośnych z nową kartą będą Asus Vivo Book Flip 14 i Acer Swift 3X. Karta ma rywalizować z układem MX 450 autorstwa Nvidii i prezentuje się podobnie pod kątem wydajności. Nie będzie więc topowym układem, ale firma najprawdopodobniej będzie w najbliższym czasie pracować nad kolejnymi. Niewykluczone, że chip DG1 na którym bazuje nowe GPU trafi wkrótce również do komputerów stacjonarnych.

 

Modele OEM

W oficjalnym komunikacie Nvidii możemy przeczytać o porozumieniu z zewnętrznym producentem w sprawie produkcji desktopowych GPU. Ich premiera jest możliwa już na początku 2021 roku. Intel nie podał przy tym szczegółów, skazując użytkowników na domysły. Nie wiadomo, kto jest owym partnerem i czy mowa tu o większej liczbie modeli różnych klas czy podobnym do Iris Xe Max przedstawicielu klasy średniej.

Możliwe, że będą to układy służące wyłącznie do wspomagania niektórych zadań. Prawdopodobne też, że podstawą do opracowywania samodzielnych kart graficznych pozwalających np. na uruchamianie gier będzie dopiero model DG3. Informacje o planach jego stworzenia odnaleziono w przygotowanych przez firmę sterownikach.

fot. Intel


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto