A A A

Media społecznościowe powodują depresję

17 lipca 2019, 07:30
Jaką rolę w rozwoju depresji u nastolatków odgrywają media społecznościowe i gry komputerowe?
Media społecznościowe powodują depresję

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Montrealskim wykazało zależność między spadkiem samooceny u 3826 nastolatków a korzystaniem z mediów społecznościowych i oglądaniem telewizji. Winnym jest prawdopodobnie kreowany w nich obraz idealnego świata. Facebook i Instagram aż kipią od zdjęć pięknych ludzi, którzy odnieśli sukces. A przynajmniej tak może się wydawać, kiedy oglądamy tylko fragmenty ich życia. Jednak o ile dorosły człowiek jest świadomy medialnego kreacjonizmu, o tyle nastolatek pod presją rówieśniczą może wpaść w depresję wciąż porównując się do "wyretuszowanych" osób.

W badaniu, którego wyniki opublikowało czasopismo JAMA Pediatrics wzięto pod uwagę również gry komputerowe. Na tle innych wirtualnych rozrywek wypadły one całkiem dobrze. Według Patricii Conrod, szefowej zespołu badawczego, mają neutralny wpływ na samoocenę. Wynika to między innymi z  różnorodnego przedstawiania postaci – nie tylko rzadziej trafia się w nich na wizerunek nastolatków, ale i ludzi w ogóle (kosmici, zwierzęta, potwory). Conrod podkreśla również, że choć gry nie pogarszają stanu psychiki młodzieży to jednocześnie nie działają w drugą stronę – przesiadywanie przed komputerem nie poprawia zdrowia.

fot. 123RF


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto