A A A

Microsoft przeciwko piratom – WGA jak wirus

28 sierpnia 2008, 12:17
Microsoft przeciwko piratom – WGA jak wirus

Microsoft rozpoczął proces dystrybucji nowej wersji aplikacji WGA (Windows Genuine Advantage), której zadaniem jest weryfikacja systemu operacyjnego pozwalająca ustalić, czy używany system jest oryginalny. Nowa wersja ma być dostępna tylko dla Windows XP.

W aktualizacji udoskonalono technologię wykrywania skradzionych lub bezprawnie wygenerowanych kluczy instalacyjnych, co powinno wyeliminować albo przynajmniej do minimum ograniczyć liczbę przypadków mylnego określenia statusu systemu (dotychczas zdarzało się, że legalny system był uznawany za piracką kopię). Usprawniono także przebieg kolejnych procesów aktualizowania systemu zabezpieczeń.

W Nowej wersji WGA szczególny nacisk położono również na utrudnianie korzystania z komputera posiadaczom nielegalnych kopii oprogramowania. Jeśli Windows Genuine Advantage uzna, że dany system operacyjny jest nielegalny, to przy kolejnym jego uruchomieniu wyświetli się komunikat o nielegalności i konieczności zalegalizowania kopii. W zasobniku systemowym również pojawi się informacja, że dana kopia systemu operacyjnego nie przeszła pomyślnie testu legalności i w celu dalszego korzystania z oprogramowania użytkownik powinien wykupić licencję. Komunikaty te będą wyświetlane stale, do czasu pełnego zalegalizowania Windows XP, tzn. kupienia licencji i aktywowania systemu.

Po ponownym zalogowaniu się użytkownika komputera z wykrytą piracką kopią systemu z ekranu urządzenia zniknie tapeta wybrana przez użytkownika, a jej miejsce zajmie czarne tło. Jeśli użytkownik zechce to zmienić i przywróci swoją tapetę bądź ustawi jakąkolwiek inną, co godzinę tapeta pulpitu będzie usuwana, a kolor tła ustawiany na czarny.Takiej funkcji nie było we wcześniejszej wersji WGA.

Z pewnością powstanie odpowiedniego cracka eliminującego te niedogodności jest tylko kwestią czasu, ale na razie wprowadzone przez Microsoft aktualizacje zachowujące się jak wirusy na pewno uprzykrzą korzystanie z komputera użytkownikom nielegalnych kopii Windows XP.

Źródło:TechConnect


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto