A A A

Microsoft: szyfrowanie dysków SSD z poziomu oprogramowania

30 września 2019, 14:40
Szyfrowanie sprzętowe w wielu modelach dysków zawiera poważne luki. Dlatego Microsoft stawia na bezpieczniejszą metodę.
Microsoft: szyfrowanie dysków SSD z poziomu oprogramowania

Microsoft odkrył w zeszłym tygodniu istotną lukę w sprzętowym szyfrowaniu dysków SSD, co wywołało dyskusję dotyczącą BitLockera - stosowanego w Windowsach autorskiego narzędzia do kryptograficznej ochrony danych. Okazuje się jednak, że problemem nie było to narzędzie, ale zaufanie Microsofta do producentów dysków.

Microsoft przeprowadził testy, które pokazały, że sam BitLocker jest odporny na wykrytą lukę. Podatne były jednak na nią niektóre z pozoru bezpieczne dyski. W przypadku bowiem gdy dysk miał własny system szyfrowania i producenci zapewniali, że jest bezpieczny, BitLocker nie zabezpieczał dysku dodatkowo z poziomu oprogramowania.

Aby poprawić bezpieczeństwo użytkowników, po wykryciu luki Microsoft zdecydował, że w przypadku nowych dysków szyfrowanie za pomocą oprogramowania będzie funkcją domyślną. Taka metoda jednak, choć jest bezpieczniejsza (jej skuteczność nie zależy od zabezpieczeń urządzenia), bardziej obciąża komputer.

fot. Microsoft


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto