A A A

Musk wciąż wysyła orbitery

7 grudnia 2021, 13:00
Firma SpaceX pobiła własny rekord liczby udanych wyniesień satelitów w ciągu roku.
Musk wciąż wysyła orbitery

Niski pułap – małe opóźnienia

Odbył się 27. w tym roku udany start rakiety, która wyniosła kolejną partię satelitów internetowych na niską orbitę wokółziemską (ok. 550 km). W rekordowym dotychczas 2020 roku przeprowadzono 26 takich operacji.

Rakieta Falcon 9 przeniosła 48 satelitów Starlink, które dołączyły do konstelacji ponad 1750 już działających orbiterów.

SpaceX planuje umieścoiić nad Ziemią ok 12 000 satelitów Starlink, aby dostarczyć szybki internet dla ponad 99 procent ludności świata.

„Starlink umożliwia rozmowy wideo, gry online, przesyłanie strumieniowe multimediów i inne działania wymagające dużej szybkości transmisji danych, które w przeszłości były nieosiągalne w przypadku internetu satelitarnego" – czytamy na stronie internetowej firmy.

Ze względu na niski pułap, czas przesyłania danych w obie strony między użytkownikiem a satelitą jest znacznie niższy niż w przypadku satelitów na orbicie geostacjonarnej.

Średnia prędkość pobierania wynosi obecnie (według zapewnień Starlinka) od 100 do 200 Mb/s; opóźnienie to zaledwie 20 ms w większości lokalizacji.

Według szefa SpaceX, Elona Muska, firma prowadzi rozmowy z liniami lotniczymi w celu zapewnienia „połączenia o niskim opóźnieniu i szybkości pół gigabita na sekundę w powietrzu".

fot. Space X


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto