A A A

Nowe regulacje dla globalnych platform internetowych

26 września 2019, 13:10
Komisja Europejska zapowiedziała prace nad Digital Services Act. Ma to być nowy unijny kodeks usług cyfrowych.
Nowe regulacje dla globalnych platform internetowych

W opublikowanej agendzie prac Komisji Europejskiej (KE) znalazła się informacja o planowanej nowej regulacji dotyczącej usług cyfrowych - o roboczej nazwie Digital Services Act. Ma ona uwzględniać nie tylko kwestie odpowiedzialności pośredników internetowych za publikowane treści, ale też zagadnienia znacznie szersze: mikrotargetowanie, rozprzestrzenianie fałszywych informacji czy tłamszenie konkurencji.

Sytuacja na rynku cyfrowym wymaga zdecydowanej interwencji. Infrastruktura sieciowa zdominowana jest przez kilka największych firm, które dysponują wiedzą o miliardach ludzi. O tym, na jakie ryzyko utraty prywatności naraża to użytkowników, świadczą chociażby toczące się w ostatnich latach sprawy sądowe przeciwko gigantom internetowym czy podejmowane, nie tylko na terenie Unii Europejskiej, działania mające na celu ograniczenie ich dominacji.

Według diagnozy KE sytuacja wymaga silnego regulatora, który zadba o bezpieczeństwo usług internetowych. Na gruncie krajowym swoje wstępne postulaty do nowego kodeksu usług cyfrowych sformułowała działająca na rzecz ochrony wolności i praw człowieka Fundacja Panoptykon wspólnie z Centrum Cyfrowym.

Potrzeba definicji

W dokumencie zwrócono uwagę między innymi na potrzebę zdefiniowania podmiotów dominujących na rynku cyfrowym oraz stworzenia instytucji o odpowiednich kompetencjach do nadzorowania ich działań. W obecnym systemie bowiem wobec platformy internetowej o dominującej pozycji w zasadzie nie można zastosować żadnych środków prawnych bez wcześniejszego stwierdzenia tego faktu w postępowaniu sądowym, które może trwać bardzo długo i dotyczy tylko jednej konkretnej sprawy. A to znacząco ogranicza pozycję nie tylko prywatnych użytkowników, ale też słabszych i mniejszych graczy rynkowych.

Wśród kryteriów różnicujących platformy na małe i duże wskazano między innymi: liczbę użytkowników platformy, ilość generowanego ruchu, poziom przychodów, dynamikę i czas trwania wzrostu platformy, skalę i charakter wpływu na strukturę rynków, na których działa, liczbę kontrolowanych podmiotów i kanałów dystrybucji, a także wpływ na życie społeczne.

Dominujące podmioty rynkowe powinny być traktowane inaczej niż te mniejsze, zgodnie z zasadą, że im większa władza, tym większa odpowiedzialność.

Potrzeba mądrej moderacji

Kolejne postulaty sugerowane do uwzględnienia w Digital Services Act odnoszą się do kwestii moderacji treści zamieszczanych przez użytkowników internetu - dominująca pozycja niektórych platform internetowych wyklucza bowiem pluralizm. Problem mogłoby częściowo rozwiązać przekazanie kontroli nad zasadami moderacji w ręce społeczności lub podmiotów zaufania publicznego, a także wprowadzenie na przykład obowiązku ujawniania zasad działania algorytmu odpowiedzialnego za dobór treści.

Moderacja nie powinna obejmować treści chronionych przez wolność słowa, usuwanych tylko dlatego, że są niepożądane społecznie lub niewygodne dla platform dominujących. Za niezbędne uznano też wprowadzenie skutecznego trybu odwołań od decyzji o moderacji - po uzyskaniu odpowiedniego powiadomienia.

Przejrzystość targetowania, rozliczalność algorytmów, uspołecznienie danych i interoperacyjność platform to kolejne propozycje zgłoszone przez Panoptykon i Centrum Cyfrowe. Jak jednak podkreślono, przedstawienie konkretnych propozycji regulacyjnych powinno nastąpić w styczniu 2020 roku.

fot. 123RF

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto