A A A

OS X 10.10 Yosemite - Apple zmienia swój system operacyjny

3 czerwca 2014, 13:50
Apple rewolucjonizuje swój system operacyjny OS X - najnowsza wersja, Yosemite, niesie za sobą kilka znaczących innowacji.
OS X 10.10 Yosemite - Apple zmienia swój system operacyjny

Firma Tima Cooka kontynuuje nadawanie nazw OS X od najpiękniejszych miejsc w Kalifornii. Po zatoce Mavericks przyszedł czas na park narodowy - Yosemite. Wygląd systemu poddano wyraźnym modyfikacjom. Całość jest znacznie bardziej płaska i upodobniona do ostatniej odsłony mobilnego systemu iOS.

Nowy system na pierwszy rzut oka różni się od poprzednich iteracji OS X. Czerpie garściami z iOS 7 - wiele elementów stało się przezroczystych, zmieniono wygląd wielu ikon. Interfejs użytkownika stał się dużo lżejszy i spokojniejszy. Duża w tym zasługa przyjemnych, pastelowych kolorów. Rozbudowano Centrum Powiadomień, które zawiera teraz informacje znane z iOS. Znajdziemy tu dane z Kalendarza, Powiadomienia, Pogodę, Kalkulator i Widżety - aplikacje rozszerzające możliwości systemu.

OS X 10.10 wzbogacono o jednolitą wyszukiwarkę Spotlight, która zamiast w prawym górnym rogu ekranu pojawia się w jego centrum. Nowa wersja umożliwia szybsze włączanie aplikacji i przeszukiwanie sklepu iTunes Store.Dzięki iCloud Drive, które jest tak naprawdę folderem przechowującym wszystkie nasze pliki z iCloud, możemy w jeszcze prostszy sposób zarządzać dokumentami i prywatnymi plikami. iCloud Drive będzie dostępny także dla komputerów z Windowsem.

Odświeżeniu poddano także klienta poczty Apple. Nowy Mail, poza zmodyfikowanym interfejsem, zyskał kilka cennych funkcji. Jedną z nich jest MailDrop pozwalający na wysyłanie załączników do 5 GB, nawet jeśli skrzynka odbiorcza adresata tego nie umożliwia. Jest to możliwe, gdyż załącznik jest wysyłany do chmury, a adresat dostaje go w formie linka.

Ale chyba najbardziej zmienioną aplikacją jest przeglądarka internetowa Safari. Pasek wpisywania adresu i wyszukiwania przeniesiono na samą górę okna, tuż obok przycisków zamykania/powiększania. Rozszerzono menu udostępniania, dzięki którym konkretne linki można wysłać osobom, z którymi niedawno rozmawialiśmy przez iMessage. Safari będzie również działać wyraźnie szybciej, co zauważą właściciele starszych Maków.Nowością w OS X jest funkcja Continuity, która pozwala na odbieranie rozmów głosowych zaczętych na iPhone, a także wysyłać SMS-y. Funkcja AirDrop wreszcie będzie działać między iOS a OS X.

OS X Yosemite będzie dostępny dla wszystkich użytkowników jesienią tego roku, oczywiście za darmo.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto