A A A

Polacy uczą się korzystać ze smartfonów

23 września 2013, 08:02
Polacy uczą się korzystać ze smartfonów

Dzwonienie, SMS-y, zdjęcia czy możliwość odtwarzania muzyki to jedynie podstawowe funkcje naszych smartfonów. Dzięki dostępnym aplikacjom możemy także płacić rachunki, oglądać telewizję na żywo, a nawet sterować swoim domem.

Analitycy firmy badawczej IDC prognozują, że w 2013 r. na świecie zostanie sprzedanych 918,6 mln smartfonów. To oznaczałoby, że będą one stanowić połowę wszystkich kupowanych telefonów komórkowych. W Polsce nie cieszą się one jeszcze aż tak dużą popularnością, ale zainteresowanie rośnie. Wśród internautów przepytanych przez MEC w 2011 r. tylko 14 proc. z nich miało smartfony, podczas gdy rok i dwa lata później korzystanie z nich zadeklarowało już 52 proc.

Nie znam, nie mam

Polska cały czas jest jednak dopiero na początku smartfonowej rewolucji. Wciąż bowiem znaczną część naszych rodaków cechuje niewielka świadomość w tym temacie. Zgodnie z danymi opublikowanymi w Raporcie "Marketing mobilny w Polsce 2012/2013" tylko 9 proc. Polaków przyznaje, że ma smartfona, podczas gdy w rzeczywistości takie urządzenia są w posiadaniu 25 proc. z nas. Skąd te rozbieżności? Jak się okazuje wiele osób po prostu nie wie, czym tak naprawdę jest smartfon, a co za tym idzie - jakie ma możliwości. Jak więc powinno się rozumieć to słowo? Pod uwagę trzeba wziąć parametry techniczne, przede wszystkim, czy urządzenie jest wyposażone w system operacyjny i możliwość instalowania aplikacji, a także czy ma ekran dotykowy lub klawiaturę QWERTY.

Rozrywkowi smartfonowcy

Niewielka świadomość Polaków przekłada się na sposób korzystania z posiadanych smartfonów. Wiele osób najczęściej wykorzystuje w nich te same funkcje, które są dostępne w zwykłych telefonach komórkowych. Chętnie wysyłamy SMS-y i MMS-y, robimy zdjęcia, słuchamy muzyki i gramy w gry. Z Raportu "Marketing mobilny w Polsce 2012/2013" wynika, że z aplikacji mobilnych korzysta 35 proc. właścicieli smartfonów. Być może już wkrótce ich liczba wzrośnie, bo kolejne 32 proc. pytanych osób deklaruje zainteresowanie nimi w niedalekiej przyszłości.

Smartfony przestają być urządzeniami wykorzystywanymi tylko do celów biznesowych i sprawdzania służbowego maila. Coraz częściej służą nam do rozrywki. Za ich pomocą chętnie surfujemy po internecie i logujemy się na portale społecznościowe. Aplikacje pomagają nam gotować, uczyć się języków obcych, poruszać się po mieście, robić zakupy, trenować sport czy płacić rachunki.

Nowe technologie w telefonie

Stopniowo przekonujemy się także do nowych rozwiązań technologicznych w urządzeniach mobilnych. Aplikację do odczytywania kodów QR ma swoich smartfonach 33 proc. respondentów przepytanych przez MEC, a korzystało z niej 26 proc. z nich. 9 proc. badanych ma telefon wyposażony w technologię Near Field Communications, a 3 proc. płaciło za jej pomocą. Rośnie też popularność tak zwanych inteligentnych domów, którymi można sterować za pomocą urządzeń mobilnych. - Po wyposażeniu domu lub mieszkania w odpowiednie elementy inteligentnego systemu światłem, sprzętami RTV i AGD, ogrzewaniem, klimatyzacją, bramami i furtkami można sterować na przykład za pomocą smartfona.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
mikolajzwarmii
23 września 2013, 13:56
Polacy uczą się korzystać... a co to za filozofia? :)
avatar
GrzechuKot
23 września 2013, 10:28
Na szczęście można już bardzo tanio kupić taki sprzęt - i to nowy! 299zł to już naprawdę super oferta. Do tej pory za tyle można kupić jakieś złomki.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto