A A A

Powstanie unijna jednostka do spraw cyberbezpieczeństwa

24 czerwca 2021, 13:00
Kraje Unii Europejskiej połączą siły w walce z przestępczością internetową.
Powstanie unijna jednostka do spraw cyberbezpieczeństwa

Cyberjednostka ponad podziałami

Komisja Europejska przedstawiła w środę (23 czerwca) propozycję powołania specjalnej jednostki, która będzie śledziła działania cyberprzestępców, zapobiegała ich atakom i skutecznie reagowała na wszelkie incydenty kryminalne w cyberprzestrzeni. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa państw i ich obywateli, co wymaga skutecznej ochrony tajemnic gospodarczych i militarnych oraz kluczowej infrastruktury.

 

W grupie siła

Jednostka do spraw cyberbezpieczeństwa ma wykorzystać potencjał, wiedzę i doświadczenie różnych instytucji ze wszystkich krajów Unii (instytucji prywatnych, organów ścigania, jednostek dyplomatycznych itd.), które dotychczas osobno angażowały się w zwalczanie hakerów, oraz skoordynować ich działania.

Tworzenie specjalnej wspólnej jednostki będzie przebiegać etapowo. Do 30 czerwca 2022 r. ma ona przejść do fazy operacyjnej, a ostateczny kształt uzyskać do 30 czerwca 2023 r.

Finansowana będzie między innymi z programu „Cyfrowa Europa". Jak podaje Komisja Europejska, fundusze mają być przeznaczone na budowę fizycznej i wirtualnej platformy, wdrożenie bezpiecznych kanałów komunikacji i poprawę zdolności wykrywania cyberataków. Z kolei środki z Europejskiego Funduszu Obronnego mają być wykorzystane na rozwój zdolności obrony cybernetycznej poszczególnych państw członkowskich Unii.

fot. NakNakNak – Pixabay

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto