A A A

Projektor w domu - sposób na jesienną chandrę

3 października 2015, 14:00
Krótsze dni i dłuższe, chłodniejsze wieczory sprawiają, że coraz więcej czasu spędzamy przed telewizorem. Rozważając modernizację domowego kina, warto rozważyć alternatywę - projektor oparty na technologii ultrakrótkiego rzutu.
Projektor w domu - sposób na jesienną chandrę

Ogromna przekątna obrazu to główna, ale nie jedyna zaleta projektora w zderzeniu z telewizorem. Projektor pozwoli zamienić salon w namiastkę kinowej sali. Odkąd na rynku są dostępne urządzenia wykorzystujące technologię ultrakrótkiego rzutu (ultra-short throw), pod klimatyczne kino domowe można zaadaptować również pokój w typowym polskim mieszkaniu.

Zakup takiego projektora to wydatek rzędu od 3500 zł do maksymalnie 5000 zł, opierając kalkulację na jednym z urządzeń z rodziny Philips Screeneo. Podobną kwotę wydamy celując w dobrej klasy telewizor o przekątnej od 50 do 55 cali. Zaletą zastosowanej technologii ultrakrótkiego rzutu, jest możliwość wtórnego wykorzystania szafki lub stolika pod telewizor. Nie ponosimy również kosztów remontu związanych z dostosowaniem pokoju pod projektor, takich jak zabudowa czy konieczność podwieszenia urządzenia. Wystarczy zainwestować w dedykowany ekran lub nałożyć na ścianę farbę projekcyjną.

Projektor ultrakrótkiego rzutu stawiamy bezpośrednio w sąsiedztwie ściany (bliżej niż pół metra) na której wyświetlany będzie obraz, a sam proces kalibracji trwa kilka minut. Obraz ma przekątną ok. 100 cali (254 cm), porównywalną z najbardziej luksusowymi i najdroższymi modelami telewizorów. W praktyce urządzenia takie jak Screeneo możemy swobodnie użytkować nawet w niewielkim pokoju.

Do czego możemy wykorzystać projektor?

Przy obecnej generacji projektorów, ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza fantazja. Podobnie jak telewizory, nowoczesne projektory są uzbrojone są w rozwiązania spod znaku Smart TV oraz Wi-Fi. Dodatkowym atutem będzie wbudowany tuner DVB-T. W przypadku Screeneo można dodać do tego dodatkowo głośniki w systemie 2.1, które dzięki konstrukcji urządzenia oferują dźwięk o dużo lepszej głębi niż rozwiązania integrowane w telewizorach. Całość uzupełnia popularny system Android, pozwalający rozszerzyć możliwości projektora o wsparcie dla aplikacji mobilnych i funkcji Smart Home.

Projektor dla ducha...

Obraz o przekątnej 100 cali wyświetlany na ekranie projekcyjnym lub zaadaptowanej pod projektor ścianie, pozwala na oglądanie filmów i seriali w warunkach maksymalnie zbliżonych do kinowych. Nie ogranicza nas jednak tylko i wyłącznie do wykorzystywania projektora w kinie domowym.

W domu możemy zorganizować kącik kibica, dzięki któremu mecze oglądane z rodziną czy znajomymi będą równie efektowne i emocjonujące jak te, oglądane w ulubionym pubie. W samym tylko czwartym kwartale 2015 roku czeka nas kilka dużych sportowych imprez. Lista na najbliższe miesiące jest naprawdę imponująca. Przed nami są decydujące spotkania eliminacji do Mistrzostw Europy w piłce nożnej czy Mistrzostwa Europy w siatkówce kobiet. W przyszłym roku projektor zapewni nam rozrywkę między innymi podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Brazylii, czy wspomnianych już Mistrzostw Europy we Francji - oczywiście w piłce nożnej. Zresztą fani sportu wcale nie muszą czekać na duże imprezy. Każdy weekend wypełniony jest sportowymi wydarzeniami - od akrobatyki po żużel.

Gracze docenią możliwość wykorzystania projektora w roli konsolowej przystawki. Telewizor oferuje lepszy kontrast i ostrość obrazu , ale projektor to ogromna przekątna oraz brak ograniczeń w zakresie kątów widzenia. Daje to znaczny komfort w przypadku wieloosobowej rozgrywki, gdzie nie wszyscy gracze mają możliwość zasiąść na wprost ekranu. Projektor daje również możliwość dynamicznego dostosowania przekątnej wyświetlanego obrazu do aktualnych potrzeb widza. Aby to zrobić wcale nie trzeba się wysilać. Wystarczy przybliżyć lub oddalić urządzenie od ściany.

Projektor dla ciała...

Jesienią, kiedy pogoda znacznie ogranicza nasze możliwości uprawniania sportu na świeżym powietrzu, projektor może być niezastąpionym źródłem motywacji do aktywnego treningu w domowym zaciszu. Duża przekątna, wysoka jakość dźwięku i możliwość sięgnięcia po gotowe instruktażowe materiały wideo z zasobów YouTube, pozwolą zachować efekt zbliżony do zajęć na żywo. Przy 100-calowym obrazie sylwetka trenera będzie niemalże naturalnych rozmiarów. Dzięki temu trening fitness z użyciem projektora może zapewnić poziom satysfakcji zbliżony do zajęć na żywo. Docenią to szczególnie kobiety, które nie czują się komfortowo na siłowni czy w klubie fitness.

Wyświetlany przez projektor obraz w odróżnieniu od telewizora świeci odbitym od ściany światłem, co daje efekt większej naturalności. Ćwicząc z projektorem, unikniemy monotonii i zmęczenia wzroku. Ma to duże znaczenie przy zajęciach nastawionych na rozluźnienie czy wyciszenie, takich jak joga. Aktywność fizyczna z wykorzystaniem projektora, pozwoli w pełni naładować baterie, dając jednocześnie duży psychiczny komfort.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto