A A A

Rząd Iranu uruchamia aplikację randkową

21 lipca 2021, 12:45
Ideą przyświecającą pomysłodawcom programu jest zwiększenie niskiego współczynnika dzietności.
Rząd Iranu uruchamia aplikację randkową

Oficjalnie skojarzeni

Iran przedstawił oficjalną aplikację randkową, która ma pomóc w podniesieniu dzietności w kraju. Program o nazwie Hamdam został zaprojektowany przez państwowe instytucje do spraw kultury. Po zweryfikowaniu tożsamości użytkownika program przeprowadzi m.in. test psychologicznej zgodności dla potencjalnej pary i udzieli rad młodym singlom.

 

Kulejący przyrost

Tradycyjny irański model małżeństwa dotychczas przewidywał, że to rodzina będzie mieć ostatnie słowo w przypadku związku dwóch osób. Często to ona swatała młodych ludzi, biorąc pod uwagę nie ich preferencje czy uczucia, a status społeczny i opłacalność związku. „Zachodni" styl randkowania i nawiązywania relacji jest w głęboko religijnym Iranie całkowicie zakazany.

Państwo musiało jednak zweryfikować swoje konserwatywne podejście, gdy współczynnik dzietności zaczął alarmująco maleć. Za ok. 20 lat społeczeństwo irańskie może być jednym z najstarszych na świecie. Wprowadzenie aplikacji randkowej jest dotychczas najbardziej progresywnym krokiem irańskiego rządu w kwestii demografii, szczególnie w kontraście do poprzednich działań: Iran od lat skutecznie utrudnia dostęp do antykoncepcji, a w 2014 r. Najwyższy Przywódca, ajatollah Ali Khamenei ogłosił, że zwiększanie dzietności pomoże „zacieśnić tożsamość narodową".

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto