A A A

Sony VPL-VW5000ES - zamiast telewizora

19 października 2015, 08:00
Nowy, referencyjny model Sony to pierwszy projektor przeznaczony specjalnie do największych i najlepiej wyposażonych domowych pomieszczeń kinowych. Dzięki laserowemu źródłu światła wyświetlany obraz o rozdzielczości 4K ma jasność 5000 lumenów.
Sony VPL-VW5000ES - zamiast telewizora

 

Firma Sony nadal jest jedynym producentem projektorów o rzeczywistej (ang. native) rozdzielczości 4K przeznaczonych na rynek kina domowego. Dzięki połączeniu zaawansowanych, firmowych paneli SXRD o dużym kontraście z laserowym źródłem światła wartość dynamicznego współczynnika kontrastu osiąga nieskończoność, a natężenie światła barwnego wynosi 5000 lumenów.

Projektor VPL-VW5000ES reprodukuje pełny zakres barw z przestrzeni DCI-P3. Dostępne w urządzeniu profesjonalne narzędzia do kalibracji umożliwiają użytkownikowi wybór emulacji przestrzeni barw BT.2020 i uzyskanie w ten sposób zgodności z przyszłymi formatami domowych materiałów wideo. Dzięki dużej jasności, nieskończenie wysokiemu kontrastowi dynamicznemu i najnowszym technikom przetwarzania sygnału projektor VPL-VW5000ES jest również zgodny z materiałami HDR, przez co zapewnia szerszy zakres barw i kontrastu niż jakiekolwiek wcześniejsze urządzenie.

Opracowana przez Sony funkcja Advanced Motionflow oraz bardzo duża szybkość reagowania paneli przeciwdziałają zamazywaniu się obrazu i obniżaniu jego jasności przy oglądaniu szybkich akcji, zwłaszcza w sporcie. Wszystko wygląda więc bardzo płynnie, nawet przy wyświetlaniu w rozdzielczości 4K. Wejście HDMI nowego modelu zapewnia nie tylko obsługę materiałów HDR i przestrzeni BT.2020, lecz również systemu ochrony przed kopiowaniem HDCP 2.2. Bardzo duża przepustowość tego łącza umożliwia transmisję sygnału 4K 60p z 8-bitowym kolorem YCbCr 4:4:4 lub 12-bitowym YCbCr 4:2:2. Oznacza to, że projektor VPL-VW5000ES jest przygotowany do obsługi nie tylko obecnych, ale i nowo opracowywanych formatów materiałów wideo.

Podczas pracy urządzenie może być pochylone pod kątem do 30 stopni. Ułatwia to jego instalację w ograniczonej przestrzeni, w której do wyświetlenia obrazu na dużym ekranie używa się luster - na przykład przy projekcji tylnej. Dzięki nowemu systemowi chłodzenia cieczą i cichej pracy projektor nie przeszkadza w słuchaniu dźwięku, nawet jeśli znajduje się blisko widzów. Urządzenie jest dostarczane w zestawie z obiektywem standardowym, wyposażonym w system elektrycznej regulacji współczynnika projekcji (od 1,27:1 do 2,73:1) i zmieniania osi obiektywu w zakresie ±80% w pionie oraz ±31% w poziomie.

Do zalet laserowego źródła światła użytego w modelu VPL-VW5000ES należy duża szybkość włączania i wyłączania, bez czekania na wystygnięcie projektora. W praktyce oznacza to, że urządzenie można natychmiast włączyć z powrotem i wznowić oglądanie ulubionego serialu. Samo źródło światła cechuje się dużą trwałością. Jego jasność zmniejsza się liniowo, co ogranicza ryzyko przebarwień, z jakimi miewają do czynienia użytkownicy projektorów z tradycyjną lampą. Gdyby jednak doszło do zmiany kolorystyki, wbudowana funkcja ponownej kalibracji pozwala skontrolować i skorygować odchyłkę od początkowego stanu fabrycznego.

Projektor VPL-VW5000ES będzie dostępny w Europie w pierwszym kwartale 2016 r

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto