A A A

Szkodliwych aplikacji na Androida jest ponad 10 mln

10 lutego 2014, 08:30
Jak wynika z danych Kaspersky Lab – łączna liczba szkodliwych aplikacji dla systemu Android przekroczyła w styczniu próg 10 milionów.
Szkodliwych aplikacji na Androida jest ponad 10 mln

Pod koniec stycznia 2014 r. eksperci z Kaspersky Lab zgromadzili około 200 000 unikatowych próbek mobilnego szkodliwego oprogramowania dla urządzeń mobilnych, co stanowi wzrost o 34 proc. w stosunku do listopada 2013. Dla porównania, dwa miesiące wcześniej zarejestrowano 148 000 próbek. Każda tego typu próbka może opisywać nawet setki tysięcy szkodników.

Pod koniec stycznia oficjalny sklep Google Play oferował ponad 1,1 mln aplikacji. Jeszcze więcej można znaleźć w alternatywnych, nieoficjalnych źródłach - jednak prawdopodobieństwo, że aplikacje będą szkodliwe jest również większe. Kaspersky Lab odnotował jak dotąd 10 milionów podejrzanych aplikacji. Część z nich znajduje się w legalnym oprogramowaniu, które cyberprzestępcy nierzadko wykorzystują jako nośnik swojego szkodliwego kodu.

W większości przypadków celem szkodliwych programów są informacje finansowe użytkowników. Tak było na przykład w przypadku wywodzącej się z Rosji mobilnej wersji trojana Carberp. Szkodnik ten kradnie dane uwierzytelniające użytkownika wysyłane do serwera banku. Według ekspertów z Kaspersky Lab, większość szkodliwych aplikacji dla Androida jest obecnie rozwijana w Rosji.

Jak się chronić przed zagrożeniami mobilnymi

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka prostych porad, które pozwolą użytkownikom zwiększyć bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzeń mobilnych:

- Nie aktywuj trybu programisty w swoim urządzeniu;

- Nie włączaj opcji pozwalającej na instalację aplikacji z nieznanych źródeł;

- Instaluj wyłącznie aplikacje z oficjalnych kanałów;

- Podczas instalowania nowych aplikacji przeczytaj uważnie, jakich żądają przywilejów;

- Stosuj oprogramowanie bezpieczeństwa.

 


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
bochenejro
bochenejro
10 lutego 2014, 18:55
z aplikacjami jest jak ze wszystkim, warto korzystac z tych sprawdzonych. u siebie na androidzie mam troche roznych aplikacji, ale wszystkie sa oficjalne i znane, na przyklad panorama firm. nigdy nie sciagam podejrzanych apek i wczesniej sprawdzam czy na pewno nie ma ukrytych oplat za ich korzystanie i cale szczescie jeszcze nigdy nie mialem zadnych problemow
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto