A A A

Trojan naciąga użytkowników na instalowanie aplikacji z Google Play

8 maja 2016, 10:00
Google Play jest najbardziej godnym zaufania sklepem z aplikacjami dla urządzeń z Androidem. Mimo to zdarza się, że różne złośliwe programy są wykrywane i w tym sklepie. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli ostatnio 190 aplikacji zainfekowanych wirusem Android.Click.95.
Trojan naciąga użytkowników na instalowanie aplikacji z Google Play

Wszystkie aplikacje zawierające Android.Click.95 mają dość prostą architekturę. Są to aplikacje służące rozrywce, np. poradniki, horoskopy, senniki, zbiory dowcipów i innych informacji na wszystkie okazje, którymi obecny Internet jest wprost zalewany. Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web wykryli ponad 190 takich aplikacji w Google Play, dystrybuowanych przez następujących deweloperów: allnidiv, malnu3a, mulache, Lohari, Kisjhka i PolkaPola. Co więcej i co gorsza, przynajmniej 140 tys. użytkowników zainstalowało już te złośliwe aplikacje. Doctor Web poinformował Google o tym incydencie, ale większość tych programów jest wciąż dostępna do pobrania. 

Gdy Android.Click.95 znajdzie się na urządzeniu, to rozpoczyna wykonywanie swojej złośliwej aktywności nie od razu po instalacji i uruchomieniu programu, ale 6 godzin później, próbując ukryć prawdziwe źródło infekcji. Po sześcio-godzinnym oczekiwaniu Android.Click.95 sprawdza czy zainfekowane urządzenie ma zainstalowaną aplikację określoną w konfiguracji trojana. Jeśli dana aplikacja nie zostanie wykryta, Android.Click.95 otwiera fałszywą stronę www zachęcającą użytkownika do wybrania innej przeglądarki, ponieważ obecnie używana jest rzekomo niebezpieczna w użyciu. Jeśli żądana aplikacja jest zainstalowana w urządzeniu, trojan wyświetla inne fałszywe ostrzeżenie, na przykład o niesprawności baterii.

Aby rozwiązać niespodziewany problem, o którym użytkownik nie miał nawet pojęcia, ofiara musi zainstalować fałszywą aplikację, a żeby zagwarantować sobie pobranie oferowanej aplikacji, Android.Click.95 wyświetla fałszywą stronę www co 2 minuty, czyniąc normalne użytkowanie urządzenia praktycznie niemożliwym.

Jeśli użytkownik zdecyduje się na pobranie złośliwej aplikacji, to jest przekierowywany do sklepu Google Play do sekcji, w której znajduje się ta aplikacja. Za każde pobranie oszuści otrzymują udział z zysków, zgodnie z postanowieniami umowy partnerskiej (umowy o świadczenie reklamy). Wyjaśnia to dlaczego Android.Click.95 jest tak bardzo rozpowszechniony - cyberprzestępcy próbują z tych pobrań osiągnąć tak duży zysk, jak to tylko możliwe.

Doctor Web zaleca użytkownikom Androida zachowanie wzmożonej ostrożności i nie instalowanie podejrzanych aplikacji, nawet jeśli są one dystrybuowane poprzez Google Play. Antywirusy Dr.Web dla Androida z powodzeniem wykrywają i usuwają trojana Android.Click.95 i tym samym ten złośliwy program nie stanowi zagrożenia dla użytkowników Dr.Web.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto