A A A

Windows 10, Project Spartan i Xbox App - nowości Microsoft

21 stycznia 2015, 19:20
Darmowa aktualizacja do Windows 10, następca Internet Explorera oraz Xbox App - oto kolejne nowości nadchodzącego systemu operacyjnego firmy Microsoft.
Windows 10, Project Spartan i Xbox App - nowości Microsoft

Osoby korzystające z Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1 będą mogły za darmo zaktualizować swój system do Windows 10. Aktualizacja będzie możliwa przez rok od debiutu systemu.

Windows 10 będzie dostępny nie tylko w wersji dla komputerów, ale także na tablety oraz smartfony. Wszystkie urządzenie, które będą miały zainstalowany nowy system Microsoftu nieustannie komunikują się ze sobą, dzięki czemu użytkownik ma dostęp co tych samych informacji oraz danych. Smartfony z Windows 10 będą miały darmową wersję mobilnych odpowiedników MS Word, MS Outlook, MS PowerPoint oraz MS Excel.

Naszym cyfrowym doradcą i pomocnikiem będzie Cortana, odpowiednik Siri z urządzeń Apple. Cortana, jeśli ją o to poprosimy (komunikat głosowy) na przykład znajdzie wszystkie nasze fotografie z grudnia albo przypomni nam o najważniejszych wydarzeniach z naszego kalendarza.

Project Spartan

Taką nazwę kodową nosi następca Internet Explorera. Będzie to główna przeglądarka Windows 10. Jakie są jej nowe funkcje? Opcja robienia notatek, łącznie z rysowaniem po ekranie (przy pomocy palca lub rysika). To nic nowego, ale po raz pierwszy będziemy mogli to robić bez dodatkowych aplikacji.

Spartan pomoże nam w bardziej "efektywnym" przeglądaniu stron internetowych, począwszy od dostosowania wyglądu strony WWW, przez opcję zapisywania fragmentów tekstu, a skończywszy na pomocy ze strony Cortany, która analizuje dane zgromadzone na stronach, przyspieszając proces wyszukiwania konkretnych informacji (na przykład rezerwowanie lotu).

Xbox App

Każda wersja Windows 10 będzie miała zainstalowaną platformę (aplikację) Xbox App. Ma ona zaoferować rozwiązania znane z konsoli Xbox One, jak na przykład rejestrowanie materiałów wideo z naszej rozgrywki i ich błyskawiczne udostępnianie w sieciach społecznościowych. Gracze korzystający z Xbox App będą mieli dostęp do wyników (Gamescore) swoich znajomych. Nie zabraknie zatem osiągnięć (achievements) znanych z Xbox Live.

Windows 10 ma korzystać z DirectX 12, czyli biblioteki stworzonej z myślą o nowej generacji gier. Na urządzeniach z Windows 10 będziemy mogli grać w tytuły dostępne na Xbox One przy wykorzystaniu technologii strumieniowego przesyłania danych z konsoli na, na przykład, tablet.

Nowy system Microsoft zadebiutuje w tym roku.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto