A A A

Wklejasz polecenia ze stron WWW? Nie jesteś bezpieczny

5 stycznia 2022, 14:00
Wraz ze skopiowanym poleceniem do schowka może się dostać backdoor.
Wklejasz polecenia ze stron WWW? Nie jesteś bezpieczny

Widzisz jedno, wklejasz drugie

Eksperci od cyberbezpieczeństwa ostrzegają, że przy okazji kopiowania poleceń ze stron WWW do systemu może przedostać się złośliwe oprogramowanie. Wynika to z faktu, że strony internetowe są w stanie zamieniać skopiowaną treść. Podmiana widocznego na ekranie polecenia jest możliwa dzięki właściwościom języka Java Script, HTML lub stylów CSS.

Na skutek zamiany oryginalnej zawartości w terminalu możemy nieświadomie wkleić polecenie przygotowane przez hakerów. Zostanie ono wykonane niezauważalnie w chwili wklejenia, a to, do jakiego zadania zostało przeznaczone, zależy już tylko od wyobraźni przestępców. Może to być polecenie, które pobierze na urządzenie oprogramowanie wykradające dane, kopiące kryptowaluty lub włączające komputer do botnetu.

Opisany problem dotyczy zwłaszcza użytkowników Linuksa, programistów, administratorów systemów i sieci czy amatorów – pasjonatów technologii komputerowych korzystających z internetowych platform wsparcia. Zalecamy takim osobom sprawdzenie skopiowanego polecenia w Notatniku, zanim wkleją je w oknie terminala.

fot. Stradus – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto