A A A

Nie wszystko stracone

PC Format 12/2013
Zdarzyło ci się nieopatrznie skasować ważny plik? A może dotknęła cię awaria dysku i straciłeś gromadzone latami dane? Jeśli tak, nie poddawaj się, użyj zamieszczonego na naszej płycie programu Recuva i odzyskaj ważne pliki. ROBERT SZYSZKA

Skasowane w tradycyjny sposób pliki nie są całkowicie usuwane z dysku. Najprościej mówiąc, system likwiduje jedynie znaczniki, które do nich prowadzą. Pliki tkwią potem nienaruszone na dysku do momentu, aż zostaną nadpisane. Dla większości programów odzyskanie ich z tego stanu to żaden problem. Dlatego po ewentualnej awarii nośnika czy przypadkowym skasowaniu danych należy ograniczyć do minimum używanie feralnego dysku. Trudniej jest, gdy zostały już zapisane nowe pliki. Ale nawet wtedy sytuacja nie jest beznadziejna. Często, nawet by odczytać stare informacje, nie trzeba korzystać z usług specjalistycznych (i przy okazji drogich) laboratoriów. Jeżeli więc straciłeś ważne dane, spróbuj, zanim udasz się po pomoc, użyć do ich odczytania jednej z aplikacji do odzyskiwania danych, na przykład wypróbowanej i polecanej przez nas bezpłatnej Recuvy.

Dwie metody przywracania plików

Recuva jest prostym w użyciu programem (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy). Mimo wszystko jednak, aby nie wystraszyć początkujących użytkowników, autorzy zaprojektowali i dołączyli do niego nieskomplikowany kreator. Nie trzeba być ekspertem, żeby stać się mistrzem w odzyskiwaniu skasowanych plików. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań. Kreator startuje automatycznie razem z aplikacją. Możliwa jest również obsługa programu bez pomocy kreatora. Poniżej omówimy obie te metody.

Najprościej kreatorem


W pierwszym oknie kreatora kliknij przycisk Dalej. W drugim określ typ plików, które chcesz odzyskać. Ograniczenie zakresu poszukiwań usprawni i przyspieszy pracę programu. Jeżeli zaznaczysz opcję Wszystkie pliki, Recuva podejmie próbę odzyskania każdego typu danych. To przydatna opcja, gdy poszukiwany plik jest niestandardowy. Warto zwrócić uwagę, że na liście są także dane z programów pocztowych.


Precyzyjne wskazanie lokalizacji, w której znajdowały się pliki, znacząco przyspieszy uzyskanie dobrego rezultatu. Skanowanie całej powierzchni dysku może zająć długie minuty. Jeżeli jednak nie masz pewności, pozostaw zaznaczenie przy opcji Nie jestem pewien. Lepiej stracić trochę więcej czasu i uzyskać dobry wynik, niż pospieszyć i zostać bez ważnych danych.


Standardowo program stosuje szybkie skanowanie. Trwa ono znacznie krócej, ale nie zawsze daje dobre wyniki. Dlatego, jeżeli uruchomiłeś już wcześniej Recuvę i nie znalazłeś swoich skasowanych danych, zaznacz pole Włącz Głębokie Skanowanie. Możesz to również zrobić od razu, ale wydłuży to pracę aplikacji nawet do kilku godzin, zależnie od pojemności nośnika i stopnia jego zapisania. Kliknij przycisk Start.


Po zakończeniu analizy wyświetli się lista usuniętych plików, które program wykrył na nośniku. Każdy został sprawdzony pod kątem możliwości odzyskania z niego danych, a odpowiedni komentarz umieszczony w jego opisie. Są więc pliki w stanie doskonałym, dobrym, bardzo złym czy nie do odzyskania. Szanse na ich przywrócenie określi kolor pola przy nazwie. Z zielonym nie będzie problemu, czerwonego nic nie uratuje, z żółtym trzeba próbować. Jeżeli znalazłeś w spisie poszukiwany plik, zaznacz pole obok niego i odczytaj za pomocą przycisku Odzyskaj. Wskaż miejsce do zapisu i kliknij przycisk OK.


Jedną z ważniejszych zasad odzyskiwania danych jest zapis odczytywanych informacji na innym nośniku niż ten, na którym się pierwotnie znajdują. Zawsze istnieje ryzyko, że nadpiszą inne pliki, albo nawet przetwarzany aktualnie. Dlatego, jeżeli wskażesz do zapisu ten sam nośnik, zostaniesz ostrzeżony stosownym komunikatem. Zamknij jego okno przyciskiem Nie i wybierz inny katalog do zapisu. Po skończeniu operacji kliknij OK.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto