A A A

Niedrogie androidy

PC Format 04/2010
Oba testowane smartfony są niedrogie, kosztują poniżej 1000 zł, i bogato wyposażone. Mają moduły do komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi, bluetooth, a nawet funkcję nawigacji satelitarnej GPS. [Maciek Płochocki]

Oba testowane urządzenia wykorzystują system operacyjny Google Android. Są najtańszymi telefonami z tym systemem na naszym rynku. Za jego pomocą można korzystać z usług internetowych Google oraz zasobów sklepu mobilnego Android Market.

Samsung Galaxy kupisz w Erze razem z abonamentem oraz w taryfie Mix. Warto zwrócić też uwagę na ofertę specjalną, gdzie telefon razem z pakietem blueconnect 500 MB otrzymasz za 1 zł, jeśli zdecydujesz się płacić 85 zł miesięcznie. HTC Tattoo nie znajdziesz w ofercie żadnego z operatorów. Kupisz go natomiast np. na Allegro w cenie od 800 do 1100 zł.

Obudowa

W przypadku HTC Tattoo obudowa z matowego plastiku dobrej jakości na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo dobrze spasowana, ale podczas używania tylna klapka nieznacznie się porusza i skrzypi. Dioda powiadomień np. o nieodebranych połączeniach, umieszczona za maskownicą głośnika, jest niestety słabo widoczna.

Mały, jak na smartfon, HTC Tattoo bardzo dobrze leży w dłoni (wynika to w dużym stopniu ze sporej, jak na takiego malucha, wagi urządzenia). Nawet osoba z małymi dłońmi nie będzie miała problemu z obsługą jedną ręką zarówno ekranu, jak i przycisków.

Nie można tego powiedzieć o Samsung Galaxy. Co prawda telefon jest dłuższy i ma większy ekran, ale rozplanowanie przycisków sprzętowych na dole obudowy pozostawia wiele do życzenia. Umieszczony po prawej stronie panelu klawiszy przycisk home wywołujący menu główne (używa się go bardzo często) ulokowano tak niefortunnie, że bez nienaturalnego wyginania kciuka nie da się go wcisnąć. Położony tuż nad nim przycisk cofania (również często używany) niewiele łatwiej dosięgnąć. Pozostaje obsługa telefonu obiema dłońmi lub lewą ręką.

Panel tylny Galaxy jest wykonany z plastiku i nie skrzypi. Dla zapewnienia lepszego chwytu został pokryty cienką warstwą gumy, która bardzo dobrze spełnia swoją rolę, ale niestety łatwo się brudzi.

Klawisze

Obydwa smartfony mają przyciski regulacji głośności i czterokierunkowy przycisk nawigacji. W HTC znajdziesz dodatkowo przydatny przycisk wywołujący polecenie wyszukiwania (programów, funkcji, stron WWW), a w Galaxy – klawisz aktywujący pole wyszukiwania Google oraz pole adresu w przeglądarce internetowej.

Smartfon Samsunga ma także przycisk aparatu fotograficznego oraz klawisz włącz/wyłącz ekran, który – przytrzymany – dodatkowo odblokowuje ekran. W HTC w celu odblokowania ekranu konieczne jest przesunięcie ikony na ekranie lub dwukrotne wciśnięcie przycisku home, co jest znacznie mniej wygodne.

Wyświetlacz

Ekrany oraz interfejs to dwa główne elementy różniące oba telefony. W Samsungu zastosowano ekran 3,2 cala, wykonany w technice pojemnościowej, a w HTC 2,8-calowy wyświetlacz opornościowy. Teoretycznie powinno to dawać ogromną przewagę ekranowi Galaxy. Jednak z niewiadomych przyczyn ekran Samsunga nie ma funkcji multidotyku (dostępnego w ekranach pojemnościowych), ale działa troszkę precyzyjniej niż ekran konkurenta. Obraz na wyświetlaczu Galaxy prezentuje się dużo lepiej dzięki wyższej rozdzielczości.

Interfejs

Smartfon Samsunga wykorzystuje standardowy interfejs systemu Android. Skróty do aplikacji, folderów, kontakty i widżety można gromadzić na trzech pulpitach. Lista widżetów w Galaxy jest jednak bardzo skromna i funkcje telefonu w tym zakresie trzeba poszerzyć, pobierając dodatkowe, darmowe widżety z Android Market. U dołu ekranu znajdziesz wysuwane menu z ikonami wszystkich aplikacji zainstalowanych w telefonie, a za pomocą przycisku menu wywołasz obszerną listę wszystkich opcji konfiguracji telefonu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto