A A A

Programy z satelity

PC Format 5/2008
W Polsce działają trzy platformy cyfrowe: Cyfra Plus, Cyfrowy Polsat i Telewizja n. Pozwalają odbierać za pomocą przekazu satelitarnego polskojęzyczne kanały niekodowane, programy dostępne wyłącznie w sieciach kablowych lub z satelity, a także produkowane przez każdą z platform. Za dostęp do stacji musisz zapłacić, ale przez satelitę możesz odbierać również setki stacji obcojęzycznych, za darmo.

Zamiast satelity

Większość programów dostępnych na platformach cyfrowych możesz odbierać także w sieciach kablowych, które oferują kilka pakietów o zróżnicowanej ofercie i cenie. Wśród dostępnych kanałów znajdziesz takie stacje, jak HBO i Canal Plus. Inny niż sieć kablowa sposób dostępu to łącze internetowe. Odbiór platformy Cyfra Plus za pomocą linii telefonicznej oferuje Telekomunikacja Polska. W usłudze Videostrada tp dekoder jest podłączany do modemu LiveBox, a oferta kanałów jest taka sama jak w przypadku odbioru platformy przez satelitę (brak jednak kanałów w jakości HD). Użytkownicy Videostrady mają dostęp do wideo na życzenie – mogą oglądać filmy w dogodnym czasie, płacąc za 24-godzinny dostęp do wybranego tytułu.

Do odbioru telewizji cyfrowej potrzebne są: antena satelitarna, dekoder oraz karta abonencka. Wszystko otrzymasz w salonie autoryzowanego dystrybutora danej platformy. Czasami do wyboru będziesz miał zwykły dekoder lub dekoder z dyskiem twardym, który pozwala nagrywać programy. W zależności od dostawcy usługi urządzenia możesz kupić za gotówkę, na raty lub wziąć w dzierżawę z comiesięczną opłatą. Ich koszt może być też wliczony do opłaty aktywacyjnej.

Antenę satelitarną możesz zainstalować sam. Z podłączeniem dekodera do telewizora nie powinno być problemów (opis wyjść dekodera zamieszczamy na schemacie „Jak połączyć dekoder z telewizorem”). Instalację i podłączenie całego zestawu możesz zlecić fachowcom – zapłacisz za to najwyżej 250 zł.

Oferta programowa każdej z platform obejmuje kilka pakietów kanałów, w skład których wchodzą różne stacje telewizyjne, czasem pogrupowane tematycznie. Wybierasz jeden lub kilka pakietów, czasem będziesz mógł dokupić dodatkowe kanały nieujęte w pakiecie.

Wszystkie trzy platformy mają w ofercie kanały telewizji wysokiej rozdzielczości HD – w Cyfrze Plus są one dodatkowo płatne. Od zwykłych kanałów różni je przede wszystkim rozdzielczość nadawanego obrazu. Zwykłe kanały mają rozdzielczość PAL – 576 linii poziomych, natomiast kanały HD – 720 lub 1080 linii. Do ich odbioru potrzebny jest specjalny dekoder HD. Poza tym trzeba mieć telewizor LCD lub plazmowy o rozdzielczości HD ready lub Full HD – dekoder i telewizor łączysz za pomocą wejść HDMI. Do oglądania kanałów w standardzie PAL wystarczy dowolny telewizor ze złączem SCART lub komponentowym (patrz ramka „Jak połączyć dekoder z telewizorem”).

Telewizja n i Cyfra Plus oferują też wideo na żądanie. Możesz wybrać interesujący cię film i obejrzeć w dogodnej porze – potrzebny jest dekoder z dyskiem twardym.

Najstarsza polska platforma cyfrowa oferuje przeszło 70 płatnych polskojęzycznych stacji telewizyjnych, a także stacje radiowe. Oferta obejmuje 4 pakiety zróżnicowane pod względem zawartości i ceny.

Najtańszy pakiet Powitalny – cena abonamentu to 18 zł miesięcznie – obejmuje 21 niekodowanych kanałów publicznych (m.in. TVP, TVN, TV4) z wyjątkiem Polsatu oraz kanały dostępne z satelity lub w sieciach kablowych (np. VIVA Polska, 4Fun TV, MiniMini). Pakiet Powitalny możesz rozszerzyć o kolejne stacje, np. Kino Polska, AXN, filmowe Cinemax, płacąc za każdy kanał kilka złotych miesięcznie.

Pakiety Podstawowy (28 zł miesięcznie) i Komfortowy (58 zł miesięcznie) oferują znacznie bogatszy zestaw polskojęzycznych kanałów telewizyjnych – odpowiednio 40 i 50 stacji, m.in. Ale kino, Eurosport, Mini- Mini, Discovery. Oba pakiety możesz rozszerzyć o kanały kodowane, np. za Canal Plus, Canal Plus Film i Canal Plus Sport zapłacisz łącznie 29 zł miesięcznie i tyle samo za filmowe HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Sześć wymienionych kanałów można wykupić także jako całość za 68 zł miesięcznie, otrzymując dodatkowo filmowe Cinemax 1 i 2. Za dodatkowe 6 zł miesięcznie możesz odbierać Canal Plus Film i Canal Plus Sport w jakości HD (musisz mieć wykupione zwykłe wersje tych kanałów), a za kolejne 6 zł – National Geographic HD (ten kanał w standardowej jakości jest ujęty w pakiecie). Pakiety Podstawowy i Komfortowy można rozszerzyć o te same stacje co Powitalny.

Wszystkie wymienione kanały i opcje dodatkowe (z wyjątkiem stacji HD) wchodzą w skład najdroższego pakietu Cyfra Plus – Prestiżowy – płatnego 145 zł miesięcznie. Możesz go rozszerzyć za dodatkową opłatą o stacje HD.

Zamawiając pakiet kanałów i dekoder, otrzymasz bezpłatnie antenę satelitarną i kartę abonencką. Dekoder możesz kupić za 179 zł lub wziąć w dzierżawę płatną po 10 zł miesięcznie. Jeśli zdecydujesz się na dekoder HD, do wyboru masz urządzenie bez twardego dysku – cena zakupu wynosi 559 zł, a dzierżawy 15 zł miesięcznie – lub z twardym dyskiem, ale tu w grę wchodzi tylko dzierżawa płatna 20 zł miesięcznie. Bez względu na wybór dekodera opłata aktywacyjna wynosi 49 zł. We wszystkich przypadkach umowę podpisujesz na 18 miesięcy.

Jeśli wybrałeś dekoder z dyskiem twardym, możesz dokupić usługę wideo na żądanie – HBO Digital za 15 zł miesięcznie (do 30 czerwca br. za darmo). Usługę można łączyć ze wszystkimi pakietami poza Powitalnym (nawet jeśli jest rozszerzony o dodatkowe kanały). HBO Digital daje dostęp do kilkunastu filmów i seriali, programów rozrywkowych produkcji HBO. Oferta programów jest stale odświeżana.

Cyfrę Plus możesz kupić w autoryzowanym punkcie sprzedaży. Ich listę znajdziesz na stronie internetowej platformy. W punkcie umówisz się na płatną instalację anteny i podłączenie zestawu do telewizora.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
edjulia
opera
23 kwietnia 2008, 16:13
Telewizja satelitarna
czy na telewzorach kineskopowych można odbierać programy TV "n"?
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto