A A A

Sejf na hasła

PC Format 11/2014
Strażnikami prywatności w sieci są hasła. Bronią dostępu już nie tylko do poczty czy transakcji bankowych, ale i Facebooka, chmury ze zdjęciami oraz innych usług. Program Dashlane uchroni cię przed zagubieniem w gąszczu haseł. MACIEJ PIOTROWSKI

W ostatnich latach hasła stały się głównym celem ataków cyberprzestępców. Korzystając z zaawansowanych technik, potrafią oni przełamać zabezpieczenia i wejść w posiadanie naszych poufnych danych. Spora część użytkowników sieci wydatnie im w tym pomaga, nie zdając sobie sprawy z tego, jak ważne jest tworzenie silnych haseł i niepowtarzanie tych samych szablonów przy każdej okazji wymyślania nowego klucza. Między innymi dlatego w Dashlane duży nacisk położono na edukację. W utworzonej bazie haseł program potrafi wyłapać powtarzające się, słabe bądź prawdopodobnie złamane już klucze oraz wspomóc tworzenie silnego hasła za pomocą wbudowanego generatora. Program Dashlane do pobrania TUTAJ

Dzięki informacjom zgromadzonym w aplikacji samo logowanie do serwisów jest w pełni automatyczne, a wszystkie operacje odbywają się na dysku lokalnym, bez potrzeby wysyłania czegokolwiek do chmury.

Instalacja programu Dashlane i tworzenie konta

Podczas instalacji programu następuje jego integracja ze znalezionymi w systemie przeglądarkami internetowymi. Nie wszystkie jednak są wspierane. Nie obejdzie się też bez rejestracji konta, gdyż część zaawansowanych funkcji menedżera haseł jest opartych na chmurze. Na szczęście cały proces jest bardzo prosty i sprowadza się w zasadzie do kilku nieskomplikowanych czynności.


Po uruchomieniu pliku instalacyjnego zobaczysz na ekranie okno informacyjne. Do zainicjowania procesu instalacji wystarczy kliknięcie przycisku  Install. Jeśli jednak chciałbyś wcześniej samodzielnie wybrać przeglądarkę, z którą aplikacja zostanie powiązana, naciśnij Custom. Okno przełączy się wówczas na widok trzech wspieranych, domyślnie aktywowanych przeglądarek. W celu wyłączenia z instalacji rozszerzeń do którejkolwiek z nich kliknij odpowiadającą jej ikonę, a następnie skorzystaj z przycisku  Install.


Gdy tylko instalacja dobiegnie końca, wyświetli się niewielki panel logowania z dwoma przyciskami. Ponieważ nie masz jeszcze konta, wybierz opcję  Create an account. Wywołasz w ten sposób okno z krótkim formularzem rejestracyjnym. Wpisz w jego pola adres swojej skrzynki pocztowej –  Email, oraz wymyślone przez siebie hasło –  Password. Podczas jego tworzenia pamiętaj o zachowaniu określonych reguł bezpieczeństwa. Ich lista – YOUR PASSWORD MUST HAVE – pojawi się w momencie rozpoczęcia wpisywania hasła. Na koniec zaakceptuj warunki korzystania z programu Dashlane i za pomocą przycisku Next przejdź dalej.


W kolejnym wyświetlonym oknie potwierdź swoje hasło, wpisując je ponownie w pole  Confirm your password. Dla pewności możesz kliknąć ikonę  z symbolem oka, która sprawi, że ukryte dotąd pod gwiazdkami znaki staną się widoczne. Koniecznie zapamiętaj swoje hasło! Do utworzenia konta zostało już tylko naciśnięcie przycisku Create your account.


Po pomyślnym utworzeniu konta i automatycznym zalogowaniu się na nie zobaczysz na ekranie krótką prezentację możliwości programu. Przewiń ją, klikając kilkakrotnie  Next, by na koniec przyciskiem Start uruchomić główny panel aplikacji.


Pojawieniu się wspomnianego okna menedżera będzie towarzyszyć automatyczne wywołanie w aktywnej przeglądarce strony lub komunikatu (w zależności od rodzaju przeglądarki) sugerującej instalację niezbędnego rozszerzenia. W przypadku Google Chrome konieczne będzie kliknięcie wskazanego odsyłacza Install Extension, a następnie potwierdzenie dodania do przeglądarki wyświetlonego rozszerzenia kliknięciem w oknie Dodaj do Chrome przycisku Dodaj. Charakterystyczny przycisk, który pojawi się w górnym prawym rogu przeglądarki, oraz komunikat oznajmią zakończenie instalacji. Od tej chwili program jest gotowy do działania.Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto