A A A

Smartfon na rowerze

PC Format 06/2011
Sezon rowerowy w pełni. Zapewne na przejażdżki zabierasz ze sobą smartfon. Niech nie leży bezczynnie w kieszeni. Dzięki mobilnym aplikacjom twój telefon pomoże ci naprawić rower i poprawić kondycję, zaproponuje ciekawą trasę na weekendową wycieczkę, wyszuka najbliższy serwis rowerowy. MACIEK PŁOCHOCKI

Gdzie warto pojechać?

Every Trail
Aplikacja Every Trail to klient usługi społecznościowej, której użytkownicy przygotowują ciekawe wycieczki rowerowe (ale też piesze i samochodowe). Co ważne, wycieczki podzielono ze względu na stopień trudności terenu – na osobnej liście znalazły się np. trasy, które możesz pokonać tylko rowerem górskim. Każda wycieczka opatrzona jest opisem, zdjęciami ciekawych miejsc oraz oceną innych użytkowników. Gdy znajdziesz interesującą cię wycieczkę, możesz wyświetlić ją na mapie, a dzięki wbudowanemu w smartfon odbiornikowi GPS zawsze wiesz, jak długa droga jeszcze przed tobą. Jeśli chcesz pokazać innym użytkownikom swoją ulubioną trasę, wystarczy, że włączysz zapisywanie śladu GPS na początku wycieczki – zdjęcia i opis trasy także wykonasz bezpośrednio z aplikacji, a potem umieścisz na swoim koncie w usłudze Every Trail. Płatna wersja aplikacji umożliwia m.in. zapisy wideo z wycieczek.

Platforma: Android, iOS
Cena: wersja podstawowa bezpłatna, ok. 11 zł wersja płatna

Asystent treningu

Cardio Trainer
Z aplikacją zaplanujesz cały tydzień treningów: na rowerze standardowym, stacjonarnym, dla biegaczy. O ustalonej godzinie program przypomina, że czas rozpocząć trening. W oknie możesz wybrać cel treningowy, np. spalenie określonej liczby kalorii. Historia treningu jest przechowywana w pamięci smartfonu. Zapis swoich treningów możesz wysłać np. na Facebook. Płatna wersja aplikacji ma dużo opcji, które pozwalają dostosować Cardio Trainer do własnych upodobań: umożliwia treningi interwałowe, wydaje polecenia głosowe, odtwarza muzykę.

Platforma: Android
Cena: wersja podstawowa bezpłatna, ok. 28 zł wersja płatna

Znajdź sklep i serwis

Zumi
Aplikacja potrafi wykorzystać dane wbudowanego w smartfon odbiornika GPS, co znacznie ułatwia wyszukiwanie pobliskich lokalizacji. Aby znaleźć najbliższy sklep lub serwis rowerowy, wystarczy wpisać w pole wyszukiwania frazę „sklep rowerowy” lub po prostu „rower”, a na mapie wyświetli się kilka propozycji. Po znalezieniu sklepu można wyznaczyć na mapie trasę dojazdu.

Platforma: Android, iOS
Cena: bezpłatna

Awaria roweru niestraszna

Bike Repair
Program Bike Repair to anglojęzyczny poradnik naprawy różnych usterek roweru. Wystarczy, że wskażesz, której części dotyczy usterka, a program wyświetli kilka symptomów potencjalnych awarii. Po wybraniu usterki z listy program przechodzi do procedury naprawy. Najpierw wyświetla opis przyczyny awarii. Potem listę narzędzi potrzebnych do jej usunięcia i poradnik usunięcia usterki – krok po kroku. Każdy krok ilustruje zdjęcie z poleceniami dla naprawiającego. Ciekawym dodatkiem są porady dotyczące kontuzji rowerzysty oraz poradnik pozwalający przygotować rower do jazdy po zimowej przerwie.

Platforma: Android, iOS
Cena: ok. 8 zł

Akcesoria do smartfonu dla rowerzysty

Uchwyt
Dla większego komfortu korzystania ze smartfonu podczas rowerowej przejażdżki zamontuj na kierownicy uchwyt na telefon. Ze względu na duże wstrząsy w rowerach raczej nie stosuje się zaciskowych uchwytów uniwersalnych – lepiej wybrać uchwyt dostosowany do konkretnego modelu. Uchwyt kosztuje od 50 do 80 zł.

Folia
Folia ochronna nalepiana na ekran (kupisz też folie ochronne na obudowę) redukuje odbicia światła, które w przypadku braku folii, w mocnym słońcu, mogą całkowicie uniemożliwić odczytanie informacji z ekranu. Dobra folia kosztuje od 25 do nawet 100 zł.

Dynamo
Do smartfonów Nokii możesz dokupić dynamo, które będzie ładowało telefon w trakcie jazdy. Dynamo w komplecie z ładowarką i uchwytem na telefon kosztuje około 130 zł.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto