Sprawdź operatora

Zakładając internet, otrzymujesz od operatora obietnicę, że łącze będzie miało taką wydajność, za jaką płacisz. W artykule pokazujemy, jak sprawdzić usługodawcę i w razie problemów zebrać dowody do reklamacji.

Sprawdź operatora

Przepustowość swojego łącza można sprawdzić stosunkowo łatwo. Trudniej wykryć, czy inne parametry łącza są poprawne. Na przykład, czy nadmierna utrata pakietów nie obniża szybkości ściągania informacji (utracone pakiety trzeba wysłać ponownie) czy ping jest wystarczająco niski do tego, by grać, czy jitter nie powoduje zakłóceń w rozmowach VoIP.

Żeby uzyskać wiarygodne wyniki podczas testowania, trzeba powstrzymać się od ściągania dużych plików, oglądania YouTube czy korzystania z sieci P2P.

Jeśli testy wykażą, że łącze nie spełnia obiecywanych parametrów, zanotuj dane, zrób zrzuty ekranowe i zapisz logi. Te informacje pomogą zmusić operatora do poprawienia usługi. Będą też pomocnym argumentem w sytuacji, gdybyś chciał rozwiązać umowę.

Ping i jitter

Ping – opóźnienia w transmisji pakietów danych między serwerami w internecie. Ping poniżej 100–80 ms (milisekund) świadczy o dobrym łączu (niski ping jest pożądany w grach online).

Jitter – zakłócenia przesyłu danych polegające na różnicy w opóźnieniu między pakietami. Jitter poniżej 40 ms (milisekund) jest nieodczuwalny np. w rozmowach VoIP.

Sprawdzanie jakości i szybkości połączenia

W warsztacie pokażemy, jak sprawdzić, czy jakość łącza jest wystarczająca zarówno do połączeń lokalnych, jak i na duże odległości.

Krok 1

Do testu użyjemy aplikacji internetowej Pingtest www.pingtest.net. Aby program zadziałał, potrzebujesz wtyczki Javy. Jeśli w przeglądarce pojawi się komunikat o brakującej wtyczce, wejdź na stronę www.java.com/pl/download/index.jsp, kliknij przycisk Bezpłatne pobieranie oprogramowania Java, ściągnij plik i zainstaluj go, wykonując wyświetlane polecenia.

Krok 2

Po wejściu na stronę www.pingtest.net zobaczysz mapkę zrobioną we flashu. Wybierz na mapce punkt docelowy do wykonania testu połączenia i naprowadź kursor myszy na symbolizującą go ikonę. Zobaczysz dymek z informacją, gdzie znajduje się serwer. Na początek wybierz punkt leżący w pobliżu, gdzieś w Europie, i kliknij go raz myszą, aby rozpocząć test połączenia.

Obraz

Krok 3

Narzędzie sprawdzi kolejno najważniejsze parametry decydujące o jakości połączenia: liczbę utraconych pakietów, ping i jitter. Następnie obliczy końcową ocenę w skali od A (najlepiej) do F (najgorzej). Dla pewności można uruchomić test ponownie, klikając przycisk Test Again.

Obraz

Krok 4

W opisany wcześniej sposób przetestuj połączenia do innych miejsc na świecie, zarówno bliższych, jak i dalszych. Chcąc wybrać kolejne miejsce docelowe, kliknij New Server i powtórz procedurę opisaną w kroku 2. Aby wskazać miejsce na innym kontynencie, zmień widok mapy za pomocą minimapy całego świata w dole ramki z testerem.

Obraz

Krok 5

Połączenia z innymi kontynentami, np. Australią, będą miały wyższy ping niż na terenie Europy. Jest to wynikiem znacznie większej odległości, jaką muszą pokonać pakiety, i nie świadczy problemie z twoim łączem.

Obraz

Krok 6

W praktyce długi ping przekłada się na zauważalne opóźnienie w rozmowach VoIP, uniemożliwia to także granie w gry online, które wymagają bardzo krótkiego pingu (<100). O złej jakości połączenia świadczy natomiast wysoki jitter, co np. obniża jakość transmisji głosu w rozmowach VoIP.

Krok 7

Ze strony Pingtest możesz przejdź do testera szybkości transmisji danych. W tym celu kliknij przycisk Speedtest.net, a następnie naciśnij Rozpocznij test. Domyślnie narzędzie przetestuje połączenie do najbliższego geograficznie hosta. Szybkość połączenia powinna pokrywać się z deklarowaną w umowie szybkością łącza:

Obraz
Obraz
Obraz

Krok 8

Możesz przetestować szybkość połączeniado dowolnie wybranego miejsca na świecie. Aby wybrać nowy serwer docelowy, kliknij przycisk Nowy serwer. Następnie za pomocą minimapki wskaż bardziej odległe, np. w USA, gdzie jest hostowanych wiele przydatnych serwisów.

Obraz

Krok 9

Wybierz serwer docelowy, naprowadź na niego mysz, aby zobaczyć opis. Jeśli miejsce jest odpowiednie, kliknij dymek, aby rozpocząć test. Szybkość połączenia na tak dużym dystansie na pewno będzie niższa. Jeśli jednak odbiega od poprzedniego, lokalnego wyniku o kilkadziesiąt procent, może to świadczyć o tym, że twój operator ma słabe łącza międzynarodowe.

Obraz

Sprawdź, czy cię nie blokują

Niektórzy operatorzy, by zaoszczędzić na infrastrukturze i koszcie transferu danych, ograniczają przepustowość dla niektórych rodzajów usług (ang. bandwidth throttling). Dotyczy to w szczególności serwisów pochłaniających dużą część pasma: BitTorrent oraz wideo. Pokażemy, jak wykryć takie ograniczenia.

Krok 1

Zwykłe testery wydajności nie wykryją zabiegów sterowania przepustowością, bo sprawdzają prędkość pobierania plików przez HTTP, która nie jest limitowana przez operatorów. Wyspecjalizowane narzędzia do wykrywania takich manipulacji znajdziesz na stronie http://broadband.mpi-sws.org/transparency/glasnost.php.

Krok 2

Po załadowaniu witryny przewiń stronę w dół, do sekcji Select a Glasnost test to run. Tam znajdziesz wiele protokołów, które można przetestować. W pierwszej kolejności sprawdź aplikacje P2P.

Obraz

Krok 3

W sekcji P2P apps zaznacz opcję BitTorrent, a następnie kliknij przycisk Start testing. Do działania tego narzędzia konieczna jest instalacja Javy, patrz krok 1 poprzedniego warsztatu. Testy są dość długie, trwają ok. 8 minut.

Krok 4

Jeśli nie pojawi się informacja w zielonym kolorze, że ściąganie danych za pomocą wybranego protokołu odbywa się z taką samą prędkością jak w przypadku innych protokołów to znaczy, że twój operator manipuluje przepustowością.

Obraz

Wykrywanie przerw w dostępie do sieci

Do tego testu najlepiej użyć programu PingPlotter Standard. Za darmo można korzystać z niego przez 30 dni.

Krok 1

Aplikację możesz pobrać ze strony www.pingplotter.com/download.html. Po wejściu kliknij odnośnik PingPlotter Standard. Po pobraniu programu zainstaluj go. Procedura instalacji przebiega standardowo.

Obraz

Krok 2

Po uruchomieniu programu znajdź pole Address to Trace. Wpisz tam nazwę serwera, który będzie odbierał i zwracał ping. Najlepiej wybrać stronę, która jest podłączona do najlepszego możliwego łącza i nie zawiesi się w czasie testu. Polecamy www.google.pl

Krok 3

Teraz spójrz na lewy dolny róg okna ekranu. Tam, w sekcji Sampling klikaj strzałką w dół, aż w polu of times to trace pojawi się Unlimited. Następnie w polu Trace Interval ustaw za pomocą strzałek wartość 1 second. Sekcję Statistics pozostaw bez zmian. Aby uruchomić monitorowanie, kliknij przycisk Trace.

Obraz

Krok 4

Program rozpocznie analizę połączenia. Co sekundę będzie notował opóźnienie powracającego pakietu z serwera google.pl. W dolnej części ekranu zobaczysz wykres ilustrujący zmiany tej wartości w czasie. Aby lepiej widzieć wykres, złap myszą belkę znajdującą się nad nim i przeciągnij ją do góry.

Krok 5

Po kilku godzinach można przystąpić do analizy wyników (im dłużej, tym wyniki będą bardziej reprezentatywne). Wykres charakterystyczny dla stabilnego połączenia będzie zbliżony do linii poziomej. Wahania opóźnienia nie powinny przekraczać 10–20 ms. Oś wartości opóźnienia znajduje się z lewej strony wykresu, dolna oś to czas pomiaru.

Krok 6

Jeśli, pingując stronę główną Google, zamiast opóźnień w przedziale 30–50 ms często powtarzać się będą chwilowe spowolnienia pingu do 200–300 ms, to znaczy, że połączenie pracuje niestabilnie. Ostrzeżeniem są także pionowe czerwone słupki na wykresie, bo oznaczają one utratę pakietów.

Krok 7

Aby zobaczyć wykres dla dłuższego wycinka czasu, kliknij prawym klawiszem myszy wykres i z menu wybierz przedział czasu, na przykład 6 hours. Dzięki temu możesz dokładnie sprawdzić, kiedy i jak często występują opóźnienia.

Obraz

Krok 8

Jeśli chcesz uruchomić program na dłuższy czas, warto zminimalizować go do zasobnika systemowego. Z menu View wybierz Put Icon in Tool Tray, a następnie zminimalizuj okno. Logi zarejestrowane przez Pingplottera możesz zapisać do późniejszej analizy. W tym celu kliknij File, Save Sample Set.

Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie