AktualnościWymarły gatunek powrócił? Naukowcom udało się rzekomo wyhodować wilka strasznego

Wymarły gatunek powrócił? Naukowcom udało się rzekomo wyhodować wilka strasznego

Zakłada się, że ostatni przedstawiciel gatunku wilka strasznego zniknął z powierzchni naszej planety 12 500 lat temu, niemniej za sprawą naukowców z Colossal Biosciences zwierzęta te powróciły do świata żywych.

Wilki straszne powróciły za sprawą naukowców
Wilki straszne powróciły za sprawą naukowców
Źródło zdjęć: © Colossal Biosciences

Za przywrócenie wymarłego gatunku wilka strasznego (ang. dire wolf) odpowiadają naukowcy z prywatnej firmy Colossal Biosciences skupionej na zagadnieniach z zakresu inżynierii genetycznej i biotechnologii. To właśnie Colossal nieprzerwanie pracuje nad wskrzeszeniem mamutów, a niedawno pochwaliło się pierwszym krokiem poczynionym na drodze do osiągnięcia tego celu – kudłatymi myszami z futrem analogicznym do tego, które posiadały wymarłe pod koniec ostatniej epoki lodowcowej trąbowce.

Straszny wilki powrócił

Jak się okazało w trakcie eksperymentu, odtworzenie wymarłego gatunku na bazie jego żyjącego krewniaka nie wymaga wcale wprowadzenia zbyt wielu zmian genetycznych. Pierwsi przedstawiciele wilka strasznego stworzeni w laboratorium, szczenięta Romulus i Remus, powstały w wyniku 20 edycji w 14 z ok. 19 000 genów wilka szarego. Wystarczyło to, aby zwierzęta uzyskały większy rozmiar, charakterystyczne białe i gęste futro, a nawet masywniejszą głowę i barki. Modyfikacje zaszły również w obrębie zębów oraz głosu świeżopowstałych drapieżników.

Oczywiście Romulus i Remus nie zachowują się jak drapieżcy królujący swego czasu w Ameryce Północnej i niektórych obszarach Ameryki Południowej. Jako że badacze z Colossal Biosciences nie chwalili się do tej pory swoimi dokonaniami na tym poletku, szczeniaki zdążyły podrosnąć i mimo wciąż względnie młodego wieku, prezentują się już dość okazale.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WIDEO

The First Dire Wolf Howl in Over 10,000 Years

Do odtworzenia wilka strasznego posłużono się materiałem genetycznym pobranym z dwóch próbek: liczącej sobie przeszło 72 tys. lat kości znalezionej w American Falls w Idaho oraz nieco mniej leciwego, acz datowanego na 13 tys. lat wstecz, zęba odkrytego również we wspomnianym stanie USA.

Jak to zrobili?

Pracownicy Colossal wyizolowali komórki nie z tkanki wilka szarego, a z jego krwi, co było procesem znacznie mniej inwazyjnym dla zwierzaka. Następnie naukowcy przepisali wspomniane już 14 genów w taki sposób, aby odpowiadały one tym cechującym wilki straszne. Zmodyfikowane w taki sposób jądro zostało przeniesione do jednej z 45 denukleowanych komórek jajowych, które mogły rozwinąć się w zarodki w dogodnych, laboratoryjnych warunkach.

Następnie powstałe w ten sposób zarodki zostały umieszczone w macicach dwóch surogatek pod postacią mieszanek psów gończych, wybranych do tego zadania ze względu na ich dobry stan zdrowia oraz rozmiar. Drugi z czynników był o tyle istotny, że spodziewane szczenięta miały być naprawdę pokaźnych gabarytów – i takie też okazały się w rzeczywistości. U obu matek zarodki się przyjęły, a ciąża została zapoczątkowana. Warto też podkreślić, że przebiegła ona pomyślnie, a żaden z psów nie doświadczył poronienia ani powikłań.

Romulus i Remus przyszli na świat pierwszego października ubiegłego roku, acz niespełna cztery miesiące później, bo 30 stycznia 2025 r., doczekali się oni siostry nazwanej na cześć jednej z bohaterek Gry o Tron – Khaleesi.

Naukowcy wyhodowali szczenięta wilka strasznego
Naukowcy wyhodowali szczenięta wilka strasznego© Colossal Biosciences

Kontrowersje

Mimo niewątpliwego osiągnięcia ekipy Colossal Biosciences nie brak głosów, że powstałe zwierzaki tak naprawdę nie są przedstawicielami gatunku wilka strasznego. Zdaniem paleogenetyka dra Nica Rawlence'a, który podzielił się swoimi przemyśleniami z redakcją BBC, DNA pozyskane z wiekowych szczątków jest zbyt zdegradowane, aby można je było w odpowiedni sposób skopiować. Zdaniem Rawlence'a, Colossal udało się nie tyle przywrócić starożytne wilki do życia, ile wzbogacić ich żyjących potomków o kilka cech charakterystycznych wymarłych przodków.

Starożytne DNA jest jak świeże DNA włożone na noc do piekarnika o temperaturze 500 stopni. Można je zrekonstruować, ale nie jest wystarczająco dobre, aby zrobić z nim cokolwiek innego. Tak więc Colossal stworzył szarego wilka, ale ma on pewne cechy podobne do wilka strasznego, takie jak większa czaszka i białe futro. To hybryda.

dr Nic RawlencePaleogenetyk w rozmowie z serwisem BBC

Część naukowców, takich jak wspomniany dr Nic Rawlence, uważa, że wymarłe gatunki pozostaną takie już na zawsze. "Wyginięcie nadal jest wieczne" – przekazał paleogenetyk redakcji BBC – "Jeśli nie dojdzie do wyginięcia, jak mamy uczyć się na błędach?". Badacz sądzi, że zabawa we wskrzeszenie od dawna martwych rodzin zwierząt przyczyni się do większej samowolki wśród ludzi. W końcu, po co przejmować się środowiskiem i naszym wpływem na nie, skoro ewentualnie wszystko da się odtworzyć w laboratorium?

Jakub Dmuchowski, dziennikarz pcformat.pl

Wybrane dla Ciebie